Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 10km/h W
H 14 • L 14
14C
Pt
17C
Sob
17C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiUzależnienie od alkoholu
18.08.2021 | 13:23

Uzależnienie od alkoholu

Na zdjęciu: Dodatkowo alkohol jest używką dostępną legalnie, a do tego społecznie akceptowaną, dlatego przed długi czas może nie zapalić się czerwona lampka.

Fot. pixabay.com

Choroba alkoholowa to nałóg, który powoduje bardzo negatywne konsekwencje. Dotyka coraz młodsze osoby, niezależnie od statusu materialnego i poziomu wykształcenia. Uzależnienie obejmuje aspekty psychiczne i fizyczne. Uzależnienie obejmuje kilka etapów i na początku jest trudne do rozpoznania. Dodatkowo alkohol jest używką dostępną legalnie, a do tego społecznie akceptowaną, dlatego przed długi czas może nie zapalić się czerwona lampka. Jednak skutki choroby alkoholowej mogą być opłakane. Uzależniony od alkoholu często nie szuka pomocy, dopóki nie sięgnie dna. Specjaliści podkreślają, że odwyk alkoholowy i rozpoczęcie leczenia możliwy jest w każdym etapie choroby. Pomoże w tym profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień, który w bezpieczny sposób przeprowadzi odtruwanie alkoholowe. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. Z pewnością będę one bardzo pomocne.

1. Co to jest alkoholizm?

2. Objawy uzależnienia

3. Jakie są etapy uzależnienia?

4. Leczenie choroby alkoholowej

odwyk alkoholowy, alkoholizm, ośrodek leczenia uzależnień, uzależniony od alkoholu, odtruwanie alkoholowe, odtrucie alkoholowe, prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Co to jest alkoholizm?

Co to tak naprawdę jest alkoholizm? Inaczej nazywany jest chorobą alkoholową. Jest to uzależnienie od alkoholu etylowego. Polega na spożywaniu jego nadmiernej ilości, co ma wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, z czasem utrudnia codzienne funkcjonowanie, pracę, a także powoduje rozpad więzi społecznych i relacji rodzinnych. Może powodować także agresywne zachowania, zaburza podejmowanie decyzji. Picie alkoholu w nadmiarze wpływa na działanie mózgu i systemu nerwowego. Leczenie uzależnienia od alkoholu jest trudnym procesem. Jak podkreślają specjaliści psychoterapii uzależnień, wyjście z nałogu jest możliwe w każdej fazie chorobie. Bardzo pomocny może być w tym prywatny ośrodek leczenia uzależnień.

Objawy uzależnienia

Objawy bycia uzależnionym od alkoholu obejmują przede przede wszystkim nadmierne spożywanie alkoholu. Jest to też picie tej substancji pomimo wyraźnych dowodów szkodliwych następstw. Brak kontroli na ilością spożywanego alkoholu to jeden z pierwszych elementów, które powinny wzbudzić czujność. Mogą być pierwszym symptomem, że można być narażonym na chorobę alkoholową. Podejmowanie decyzji pod wpływem alkoholu może przynieść wiele negatywnych konsekwencji dla osoby uzależnionej. Osoba uzależniona wciąż odczuwa głód alkoholowy. Uzależniony nie znajduje negatywnych skutków spożywania alkoholu. Objawy alkoholizmu mogą pojawiać się powoli i być początkowo trudne do zauważenia. Z tego powodu osobie uzależnionej trudno jest stawiać granicę, pomiędzy okazjonalnym piciem, a spożywaniem alkoholu w nadmiarze, z trudnościami w kontrolowaniu zachowania związanego z uzależnieniem.

Jakie są etapy uzależnienia?

Specjaliści wyróżniają 4 etapy uzależnienia od substancji psychoaktywnych, a tym alkoholu. Pierwszy etap to tak zwana faza prealkoholowa, inaczej wstępna. Może mieć różne stopnie nasilenia, w zależności od okresu. Zauważenie problemu i reakcja na tym etapie może pomóc przed rozwojem zaawansowanego stadium choroby. Kolejna faza choroby to faza ostrzegawcza. Na tym etapie pojawiają się luki w pamięci, które odczuwa osoba uzależniona. Charakterystyczne są także wyrzuty sumienia. Podczas spożywania alkoholu osoba uzależniona przyśpiesza kolejki, często także pije dodatkowe porcje potajemnie lub na spotkanie towarzyskie przybywa już pod wpływem. Kolejna faza, krytyczna, pojawia się w momencie, kiedy alkoholik zaczyna tracić kontrolę. Często uświadamia sobie fakt uzależnienia, ale nie chce podjąć leczenia lub jest to dla niego bardzo trudna decyzja. Stany trzeźwości są coraz krótsze. Faza przewlekła, czyli chroniczna, to najbardziej zaawansowane stadium choroby. Mocno wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. Alkohol staje się codziennością. Powyższe fazy uzależnienia mogą trwać przez różny czas. Z pewnością każde regularne nadużywanie alkoholu staje się powodem do niepokoju i kontaktem ze specjalistą.

Leczenie choroby alkoholowej

Leczenie osoby uzależnionej nie jest łatwe. Bardzo często wsparcia potrzebują także jej bliscy, którzy często są współuzależnieni. Ze strony otoczenia często pojawiają się nieświadome zachowania, które wzmacniają uzależnienie. Leczenie uzależnienia polega na przeprowadzeniu terapii uzależnień i odtruciu alkoholowym. Odwyk alkoholowym dobrze przeprowadzić w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Dlaczego? Odtruwanie alkoholowe, czyli detoks, jest ciężkim procesem. W ośrodku chory otrzymuje niezbędne wsparcie profesjonalnych terapeutów uzależnień. W takim miejscu leczenie jest przeprowadzane kompleksowo. Dotyczy zarówno fizycznego uzależnienia od danej substancji, jak i psychicznych powodów po jego sięganie. Podczas leczeniu uzależnienia całodobowe wsparcie pełni bardzo istotną rolę. W ośrodku ważne jest także to, że pracują tam specjaliści którzy zajmują się orzekaniem w przedmiocie uzależnienia. Profesjonalne leczenie w większości przypadków jest skuteczne i pomaga wrócić do pełnej trzeźwości. Ważne, żeby osoba chora nawet po zakończonym leczeniu przez pewien czas przebywała pod opieką terapeuty, który pomoże radzić sobie z nową codziennością.


Podobne wpisy

Powiązane treści