Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIVivat Maj, 3. Maj!
03.05.2016 | 15:12

Vivat Maj, 3. Maj!

3-Majowe uroczystości tradycyjnie już obchodzone są na bydgoskim Stary Rynku.

Na zdjęciu: Po części oficjalnej, odbył się pokaz musztry paradnej, tańców i pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu "Ziemia Bydgoska"

Fot. Stanisław Gazda

 

3 maja obchodzimy 225. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To także święto kościelne – Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski. Od mszy świętej na Starym Rynku w Bydgoszczy rozpoczęły się w naszym mieście 3-majowe uroczystości.

Mszę świętą koncelebrowaną z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale także w intencjach aktualnych spraw nas wszystkich: naszej ojczyzny, naszego miasta, każdego z nas, abyśmy mogli mieć udział w budowie naszej przyszłości – odprawił Ordynariusz Bydgoski, biskup Jan Tyrawa. W swojej homilii zwrócił uwagę na to, iż po 225 latach, mimo zmiennych warunków, trzeba nam mierzyć się z tymi samymi problemami: dobra i zła, patriotycznego zaangażowania,  prywaty, odmiennych koncepcji politycznych. Żyjemy dziś – mówił biskup – owładnięci wszechstronnie panującą dziś tzw. polityczną poprawnością, prowadzącą wręcz do dyktatury relatywizmu, której ofiarą pada moralność, kultura, a nawet religia. Tymczasem trzeba nam dzisiaj określić dobro wspólne, aby wokół niego budować dobro państwa, społeczności, narodu i swoje indywidualne.

– Do obowiązku władzy należy zapewnienie każdemu obywatelowi tego, czego potrzebuje do prawdziwego życia, jako zapewnienie wewnętrznego poczucia sprawiedliwości, życzliwości oraz praworządności – poczucia sprawiedliwości budowanego w oparciu o zasady prawdy, miłości i wolności. Wspólnota obywatelska, to nie drużyna piłkarska, której chodzi o jednorazowy wynik, tylko o trwałe dobro wspólne – podkreślił bp. Tyrawa.

Po zakończeniu mszy świętej z krótkim koncertem pieśni i poezji patriotycznej pt. „Vivat 3 Maj” wystąpił baryton Aleksander Kamedulski, po czym nastąpiło odegranie hymnu i podniesienie na masz flagi państwowej.

Święto Konstytucji 3 Maja jest zwykle okazją do uhonorowania najbardziej znamienitych obywateli. Tak też było i dzisiaj. Wojewoda kujawsko-pomorski wręczył Złoty Krzyż Zasługi Edwardowi Małachowskiemu  „za zasługi w działalności na rzecz kształtowania postaw obywatelskich i pogłębiania świadomości młodego pokolenia”.

W swoim wystąpieniu wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz zastanawiał się czy jesteśmy dziś mądrzejsi? Czy potrafimy wyciągać wnioski z przeszłości? Czy partykularne interesy pewnych grup zawodowych i grup nacisku o często ponadnarodowym charakterze nie biorą nadal góry nad interesem ojczyzny? Czy nadal nie jest tak,  że dla przypodobania się tzw. opinii międzynarodowej część elit jest gotowa wystąpić przeciwko własnemu państwu?

-Obserwujemy dziś swoiste fałszowanie pojęć: kwestionowanie wyników demokratycznych wyborów nazywane jest obroną demokracji, a realne szkodzenie ojczyźnie, na przykład poprzez szkalowanie jej w zagranicznych mediach czy instytucjach międzynarodowych, tłumaczy się troską o losy kraju. Czas pokoju nie jest dany raz na zawsze. Dlatego powinniśmy ten czas dobrze wykorzystać: wzmacniając państwo, jego gospodarkę, wspierając samorząd i rozwój regionu.(…) Potrzeba nam zgody, a nie politycznych gier, które nie prowadzą do niczego, poza zaognianiem konfliktów -powiedział wojewoda kończąc swoje wystąpienie.

Z kolei wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, odwołując się do słów św. Jana Pawła II o wolności danej i zadanej zapytał: „Czymże jest zatem to zadanie wolności przed którym stajemy? Jak mamy rozumieć przesłanie, które w towarzyszącym nam dzisiaj zamieszaniu wokół Trybunału Konstytucyjnego, w chwilach wkradającego się do naszego codziennego życia chaosu prawnego, powinno wyznaczać nasz stosunek do zobowiązania , o którym mówił Jan Paweł II?(…)  W chwilach zamętu, konfliktu postaw i splątania interesów – najwłaściwsze jest kierowanie się interesem wspólnoty. Trzymanie się zasad i przestrzeganie praw dla tej wspólnoty ustanowionych. Konstytucja jest właśnie takim fundamentem praw. Poprawianie jej naprędce, według bieżących potrzeb i własnego pomysłu, skończyć się może nadwątleniem fundamentu, a w konsekwencji runięciem gmachu prawa – przestrzegał wicemarszałek Ostrowski.

W podobnym tonie przemawiał Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, który powiedział:

-Nie sposób w tak uroczystym dniu udawać, że tegoroczne święto przypomina te wszystkie, które tak radośnie i dumnie obchodziliśmy od momentu ponownego ustanowienia w dniu 3 maja Święta Konstytucji. Po raz pierwszy od 1990 roku mamy w Polsce poważny kryzys konstytucyjny. Nie służy on Polsce, ani Polakom. Jako kraj byliśmy do niedawna stawiani na arenie międzynarodowej, jako wzór do naśladowania w budowaniu fundamentów demokracji. Dziś tak nie jest. (…) Warto w takim dniu jak dzisiejszy poświęcić czas, by zaistniałą sytuację głęboko i z troską przemyśleć. By wrócić do tego, co nas łączyło i dawało prawo do dumy wobec innych europejskich narodów. Jesteśmy to winni przede wszystkim tym, którzy ponieśli najwyższą cenę w walce o zmianę ustroju z totalitarnego na demokratyczny. Z okazji dzisiejszego święta przygotowałem dla państwa tysiąc egzemplarzy obowiązującej konstytucji. Niech trafi do państwa domów. Niech będzie to wyrazem poszanowania prawa i dążenia do przywrócenia ładu konstytucyjnego. Udało się to naszym przodkom…uda się i nam, jeśli każdy, bez względu na reprezentowany światopogląd powie: Polska, to dobro najwyższe dla wszystkich Polaków.

Uroczystość uświetnił pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy oraz Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.


Podobne wpisy

Powiązane treści