Bydgoszcz
20C
Słonecznie
53% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H 20 • L 19
15C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaW autobusach i tramwajach będzie mogło jeździć więcej osób. „Transport publiczny padł ofiarą nagonki”
10.05.2021 | 12:15

W autobusach i tramwajach będzie mogło jeździć więcej osób. „Transport publiczny padł ofiarą nagonki”

Na zdjęciu: Od soboty, 15 maja w autobusach i tramwajach będą obowiązywały wyższe limity liczby pasażerów wprowadzone w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2.

Fot. Szymon Makowski

Od najbliższej soboty, 15 maja w pojazdach komunikacji publicznej podniesione zostaną limity liczby pasażerów nałożone w związku z epidemią koronawirusa. O zmiany apelowała Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, do której należy bydgoski Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia, wraz z ogłoszeniem harmonogramu uchylania obostrzeń, zabrakło informacji o zmianach w tym względzie w pojazdach komunikacji publicznej. A to informacja kluczowa, gdyż wraz ze stopniowym przywracaniem nauki stacjonarnej w szkołach oraz otwieraniem kolejnych gałęzi gospodarki nieuchronnie zwiększy się w nich liczba pasażerów. Tymczasem od jesieni niezmiennie obowiązują dwa pułapy limitów liczby pasażerów – zajęta może być połowa miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich dostępnych w pojeździe miejsc.

Dlatego też 6 maja wspomniana Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wystosowała list do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o reakcję. Prezes izby Dorota Kacprzyk wskazywała w nim, że żaden przewoźnik w Polsce nie dysponuje taka ilością taboru, aby obsłużyć większe potoki pasażerów przy zachowaniu aktualnych limitów. Przekonywała też, że dotychczasowe badania nie wskazują, aby komunikacja publiczna była istotnym miejscem, gdzie dochodzi do zakażeń koronawirusem. „Zwracamy jednocześnie uwagę na fakt, że transport publiczny padł ofiarą medialnej nagonki, która zachęciła wielu pasażerów do przesiadki do samochodów osobowych. Sytuacja ta pogłębia niekorzystne niezrównoważenie transportowe w naszym kraju” – podkreślała w piśmie Kacprzyk.

Jak poinformował w poniedziałek bydgoski ZDMiKP, przychylono się do sugestii izby i od soboty obowiązywały będą wyższe limity pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej. Do autobusów i tramwajów będzie mogła wsiąść liczba osób odpowiadających liczbie wszystkich miejsc siedzących lub połowie wszystkich miejsc dostępnych w pojeździe.

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej apelowała także, aby wraz z planowanym powrotem do szkół wszystkich klas (co ma nastąpić 29 maja) znieść całkowicie limity w transporcie publicznym.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
4 miesięcy temu

Cyrk! Jakie limity? W Bydgoszczy? ZDMiKP wozi nas, pasażerów, ściśniętych jak bydło i jeszcze mają czelność bredzić o jakichś limitach? Tam pracują niepoważni ludzie.
Dziękuję za 20 minutowy takt dla tramwajów w godzinach szczytu (to rzekomo kręgosłup naszej komunikacji).
A przyciski, w przeciwieństwie do poręczy, nadal zarażają, że nie można ich używać?

Powiązane treści