Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bożenkowie ma powstać kort tenisowy. Inwestycja budzi zastrzeżenia

Dodano: 05.01.2023 | 09:57

Na zdjęciu: W Bożenkowie ma powstać kort tenisowy.

Fot. pixabay

W budżecie Gminy Osielsko na 2023 rok znalazło się zadanie inwestycyjne polegające na budowie kortu tenisowego w Bożenkowie. Na ten cel zabezpieczono kwotę 500 tys. zł. Inwestycja budzi jednak zastrzeżenia wśród niektórych radnych.

Podczas komisji, które odbywały się przed sesją budżetową radni debatowali nad planami inwestycyjnymi. Powód? Zdaniem niektórych radnych zaproponowana kwota deficytu i co się z tym wiąże zaciągniętym kredytem była zbyt duża i dlatego dyskutowano nad ewentualnym zdjęciem z projektu niektórych zadań. Zastanawiano się m.in. czy budowa kortu tenisowego w Bożenkowie jest konieczna.

Do biura rady wpłynął wniosek radnej Iwony Ratusznej, aby pozostawić tę inwestycję. – W Bożenkowie nie ma żadnych inwestycji – mówiła podczas posiedzenia komisji ds. rodziny radna. – Tu nie chodzi o 500 tys. zł, tylko chodzi o 150 tys. zł, ponieważ te pieniądze które były w tamtym roku przeznaczone zostały przeniesione na ten rok. To jest jedyna inwestycja w Bożenkowie, która jest robiona już od dwóch lat, a nie została wykonana – dodała.

Będzie mało chętnych?

Przeciwnego zdania był radny Przemysław Ziętara. – Bożenkowo jest dość ubogo obsypywane środkami budżetowymi, niemniej jednak największym problemem jest stosunkowo wąskie grono użytkowników tego dość kosztownego obiektu – zauważył radny Ziętara. – Co innego boisko piłkarskie, co innego kort tenisowy dla dość wąskiego grona użytkowników. Z przykrością, ale nie poprę wniosku o przywrócenie tego kortu do budżetu. Przy kolejnych, jak będą możliwości finansowe, to będę dwoma rękami to popierał – dodał.

Inwestycja kująca w oczy

Radna Ratuszna argumentowała, że w Bożenkowie mieszkańców przybywa i oczekują oni na ten kort, a ludzie chcą korzystać z takiej formy odpoczynku. Ponadto twierdzi, że z tego miejsca będą korzystali nie tylko mieszkańcy, ale też szkoły, które bazują na stanicy.

Swoje obawy co do tej inwestycji wyraziła również radna Beata Polasik. Jej zdaniem w czasach kiedy szuka się oszczędności i kiedy rezygnuje się z zadań drogowych to budowa kortu dla kilkunastu lub kilkudziesięciu osób jest kująca w oczy.

Inwestycja ekstrawagancka?

Podczas obrad komisji ds. zdrowia czterech radnych było za wykonaniem tej inwestycji (Iwona Ratuszna, Konrad Cichański, Maciej Landowski, Robert Wolf), jeden radny był przeciwny (Przemysław Ziętara), a dwóch radnych wstrzymało się od głosu (Daniel Kossakowski, Beata Polasik).

Sprawa była również omawiana na komisji ds. rozwoju gospodarczego. Tutaj także radni byli podzieleni. Za wybudowaniem kortu byli radni  Benedykt Leszczyński, Danuta Szatkowska-Rzepka i Janusz Jedliński, od głosu wstrzymali się radni Andrzej Matusewicz, Andrzej Różański i Andrzej Wiekierak, a przeciwny inwestycji był radny Paweł Kamiński. – Ja mimo wszystko uważam, że kort jest inwestycją ekstrawagancką i jestem przeciwny – mówił radny Paweł Kamiński.

Gmina miała za mało pieniędzy

Ostatecznie budowa kortu tenisowego została wpisana do budżetu na 2023 rok. Przypomnijmy, że Gmina Osielsko już w 2022 roku chciała zrealizować to zadanie. Problemem okazały się fundusze. Planowano przeznaczyć na tę inwestycję 340 tys. zł. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy. Jedna z nich zażądała 768 tys. zł, a druga 477 tys. zł (oferta została złożona po terminie). Wobec tego postępowanie zostało unieważnione.

Według dokumentacji oprócz budowy kortu do tenisa ziemnego planuje się też budowę ogrodzenia i piłkochwytów oraz wykonanie utwardzenia terenu z kostki betonowej przy korcie, w tym miejsc postojowych. Obiekt ma powstać na terenie stanicy w Bożenkowie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ssd
ssd
5 miesięcy temu

chyba kłująca?

Kewis
Kewis
5 miesięcy temu

Jeżeli tak bardzo kontrowersyjna inwestycja, to dlaczego spora część wybrańców mieszkańców wstrzymuje się od głosu. Widać wątpliwości są zbyt małe.