Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bydgoszczy powstanie centrum dróg wodnych

Dodano: 13.12.2018 | 09:58

Na zdjęciu: Bydgoszcz nieodłącznie kojarzy się z wodą - miasto leży nad dwiema rzekami.

Fot. SG

Pilotażowe Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych powstanie w Bydgoszczy. Zostanie ono ulokowane w budynku należącym do Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Nowa jednostka powstanie w zabytkowym budynku przy placu Kościeleckich, przekazanym uczelni przez miasto w 2010 roku. Jak informuje urząd miasta, jest to możliwe dzięki udziałowi Bydgoszczy w międzynarodowym projekcie EMMA. Projekt ma na celu gospodarcze wykorzystanie śródlądowych dróg wodnych w Europie. Ponadto ma on zaprezentować konkurencyjną pozycji transportu wodnego, ze względu na redukcję kosztów przewozu towarów, zastosowanie nowoczesnych i przyjaznych środowisku rozwiązań w infrastrukturze oraz wykorzystanie nowych jednostek pływających, dostosowanych do warunków żeglugowych dolnej Wisły. Działania w ramach EMMA są współfinansowane z środków unijnych.

Dzięki środkom z programu EMMA uczelnia będzie mogła zmodernizować duże pomieszczenie, w którym powstanie Centrum wraz z częścią konferencyjną. W zakres prac wchodzi wykonanie nowego oświetlenia LED, tynków, podłóg oraz restauracja drzwi i drewnianych belek stropowych. Prace budowlane mają zakończyć się w ciągu 3 miesięcy, pochłoną one 151 tysięcy złotych. Wykonawcą została bydgoska firma Kontbud.

Nowe centrum ma promować wykorzystanie międzynarodowych dróg wodnych, które przebiegają m.in. przez Bydgoszcz nie tylko dla turystyki, ale również inicjować działania wspierające ich wykorzystanie do transportu. Do tego konieczne są nie tylko inwestycje centralne w infrastrukturę, ale również zwrócenie uwagi przedsiębiorców na potencjał, jaki tkwi w tanim i przyjaznym dla środowiska transporcie wodnym – przekazuje ratusz.