Bydgoszcz
1C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 2 • L 1
9C
Wt
10C
Sr
7C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoW Bydgoszczy powstanie izba pamięci męczenników
seminarium bydgoszcz
10.02.2019 | 20:59

W Bydgoszczy powstanie izba pamięci męczenników

Na zdjęciu: Siedziba Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej przy ulicy Grodzkiej.

Fot. Pit1233/Wikimedia Commons

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej ma powstać izba pamięci męczenników. Pomysłodawcy jej utworzenia szukają śladów związanych z męczennikami – kapłanami, jak i osobami świeckimi.

Zbiór materiałów, które znajdą się w izbie pamięci zapoczątkował dar od rodziny błogosławionego ks. Franciszka Dachertę – związanego z Bydgoszczą kapłana i nauczyciela, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau w 1944 roku. Seminarium otrzymało wówczas kartki pocztowe oraz listy, pisane z pola bitwy (Dacherta był kapelanem 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej, który walczył w bitwie nad Bzurą), a także podczas pobytu w obozach jenieckich i koncentracyjnych.

Pomysłodawcy utworzenia izby chcą ten w sposób uczcić 20. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Bydgoszczy. Podczas mszy na bydgoskim lotnisku papież podkreślił, że miasto w okresie II wojny światowej zostało naznaczone cierpieniem, wspominając o egzekucjach na Starym Rynku czy w fordońskiej Dolinie Śmierci z 1939 roku.

Osoby, które posiadają dokumenty, listy, relacje świadków czy zdjęcia dotyczące zarówno kapłanów, jak świeckich męczenników (m.in. osób, które przeżyły pobyt w obozie koncentracyjnym) mogą zgłaszać się do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści