Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 9 • L 7
14C
Wt
10C
Sr
15C
Czw
12C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoW Bydgoszczy w najbliższych dniach zawyją syreny alarmowe. „Sygnał ataku z powietrza”
06.10.2020 | 06:00

W Bydgoszczy w najbliższych dniach zawyją syreny alarmowe. „Sygnał ataku z powietrza”

Na zdjęciu: W najbliższych dniach w Bydgoszczy mogą zawyć syreny alarmowe. To element ćwiczeń Renegade-Sarex-20.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

Od wtorku do piątku, czyli od 6 do 9 października na terenie całego kraju planowane są ćwiczenia Renegade-Sarex-20. Z tego powodu także w Bydgoszczy będzie można usłyszeć w nadchodzących dniach syreny alarmowe.

Jak informuje Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz urząd wojewódzki, jednym z elementów kilkudniowych ćwiczeń będzie wykorzystanie systemów alarmowania mieszkańców. Nadany zostanie sygnał alarmowy oznaczający zagrożenie z powietrza. Ogłoszenie alarmu nastąpi poprzez trwający trzy minuty dźwięk modulowany. Z kolei odwołania alarmu odbędzie się poprzez nadanie dźwięku ciągłego również trwającego trzy minuty.

Ćwiczenia Renegade-Sarex-20 są przedsięwzięciem organizowanym przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W ich ramach symulowane będzie między innymi pojawienie się na terenie kraju podejrzanego samolotu o statusie Renegade. Jest to zwyczajowe określenie dla statku powietrznego, który może być użyty w ataku terrorystycznym.

Statki o statusie Renegade stwarzają zagrożenie dla ludności cywilnej. W przypadku naruszenia przestrzeni powietrznej kraju mogą być przypisane do jednej z trzech kategorii: suspected (podejrzany), probable (prawdopodobny) i confirmed (potwierdzony).

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści