Bydgoszcz
19C
Słonecznie
58% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H 19 • L 18
15C
Wt
15C
Sr
14C
Czw
13C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoW Bydgoszczy „wyrosną” zielone ściany. Powstaną w centrum miasta i na Szwederowie
zielone ściany bydgoszcz
07.05.2021 | 10:36

W Bydgoszczy „wyrosną” zielone ściany. Powstaną w centrum miasta i na Szwederowie

Na zdjęciu: Wśród zalet zielonych ścian wymienia się poprawę estetyki przestrzeni publicznych, pozytywny wpływ na samopoczucie mieszkańców, oczyszczanie powietrza, gromadzenie wody czy redukcję hałasu.

Fot. Urząd Miasta Łodzi

W Bydgoszczy powstaną zielone ściany. Instalacje powstaną na czterech budynkach użyteczności publicznej w centrum miasta i na Szwederowie. Ich realizacja jest częścią projektu „Czy wiesz, czym oddychasz?” – kampanii edukacyjno-informacyjnej na rzecz czystszego powietrza realizowanej w ramach unijnego programu LIFE.

Zielone ściany czy ogrody wertykalne to coraz częściej stosowane rozwiązanie, mające na celu zwiększenie zieleni w miastach. Pionowe ogrody mogą być realizowane na niemal każdej ścianie za pomocą specjalnych mocowań. Można je spotkać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Wśród zalet zielonych ścian wymienia się poprawę estetyki przestrzeni publicznych, pozytywny wpływ na samopoczucie mieszkańców, oczyszczanie powietrza, gromadzenie wody czy redukcję hałasu.


CZYTAJ TAKŻE: W Myślęcinku powstanie punkt widokowy


Jeszcze w tym roku ogrody wertykalne na zewnątrz pojawią się w Bydgoszczy. Inicjatywa jest elementem realizowanego przez Urząd Miasta Bydgoszczy projektu „Czy wiesz czym oddychasz? – kampanii edukacyjno-informacyjnej na rzecz czystszego powietrza LIFEMAPPINGAIR/PL. Jednym z zadań projektu jest wykonanie czterech zielonych ścian na budynkach użyteczności publicznej. Wybrane miejsca to budynek Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ulicy Grudziądzkiej (dwie ściany), ściana przy Miejskim Centrum Kultury przy ulicy Marcinkowskiego oraz ściana Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 przy ulicy Leszczyńskiego na Szwederowie.

Ściany będą miały powierzchnię 12 mkw. każda. Ich zadaniem jest tworzenie mikroklimatu, oczyszczanie powietrza oraz eliminowanie hałasu. W najbliższym czasie planujemy ogłoszenie przetargu na realizację przedsięwzięcia. Zależy nam, aby ściany zostały wykonane do końca 2021 roku – przekazuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Bydgoskie ogrody wertykalne będą wykonane w formie specjalnych stelaży przymocowanych do budynku. Stelaże posiadają kieszenie z imitacją podłoża, w których zasadzone są całoroczne rośliny. Podlewanie odbywa się automatycznie za pomocą zraszaczy docierających do roślin. Inspiracją do zielonych ścian był wcześniej realizowany projekt GRAD, który wspierał rozwój merytoryczny zielonej infrastruktury w miastach. Warto dodać, że zielone ściany znajdują się już na budynkach urzędów miast w Katowicach i Wrocławiu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści