Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bydgoszczy zagrają pianiści z całego świata

Dodano: 05.11.2016 | 12:34

"W 156. rocznicę Paderewskiego"...

Na zdjęciu: Fortepian.

Fot. Stanisław Gazda

W niedzielę (6 listopada) w Bydgoszczy rozpoczyna się X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego, jeden z najważniejszych krajowych konkursów muzycznych.

Podczas konkursu wystąpi 56 pianistów z 19 krajów (m.in. z Chin, Japonii, Rosji, USA, Peru, Serbii i Azerbejdżanu), którzy swoje umiejętności będą prezentować przed jury złożonym z uznanych muzyków i pedagogów. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do soboty 19 listopada, kiedy to zostaną ogłoszone wyniki konkursu. 20 listopada laureaci wystąpią podczas koncertu w Filharmonii Pomorskiej. Dwa dni później zagrają w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Wydarzenie zainauguruje koncert w Filharmonii Pomorskiej z okazji 156 rocznicy urodzin Paderewskiego, podczas którego zabrzmią III Koncert fortepianowy Prokofiewa i III Symfonia „September Symphony”. Orkiestrę Symfoniczną FP poprowadzi Marek Pijarowski, partię fortepianu wykona artysta młodego pokolenia Alexander Gadjiev.

22-letni Alexander Gadjiev naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat pod kierunkiem swojej matki, Ingrid Silic. Kontynuował ją następnie u swojego ojca, znanego rosyjskiego nauczyciela, Siavusha Gadjieva. Artysta jest zdobywcą pierwszych nagród licznych konkursów dla młodych pianistów. Pierwszy publiczny występ z orkiestrą zagrał mając zaledwie 9 lat. Jako 10-latek zadebiutował w programie solowym. W latach 2005-2008 wystąpił m. in. w Trieście, w Turynie i w Lublanie, a sukces odniesiony na festiwalu pianistycznym w stolicy Słowenii zaowocował kolejnymi zaproszeniami na festiwale w Lublanie i Feldkirchen w Austrii . W 2009 r. wystąpił z orkiestrą „Ars Atelier” w Gorycji, pod batutą Marco Feruglio oraz z orkiestrą Opery w Lublanie pod kierunkiem Igora Svary. W 2010 wystąpił z recitalami solowymi w Auditorium „Pollini” w Padwie, w „Museo Revoltella” w Trieście, w Filharmonii w Lublanie. W kwietniu 2012 zdobył III nagrodę I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego FVG. Miesiąc później zwyciężył w IX edycji „Premio delle Arti” w Trieście. W tym samym roku ukończył z wyróżnieniem „Conservatorio Bruno Maderna” w Cesenie, a następnie kontynuował naukę w „Mozarteum” w Salzburgu, w klasie Pawła Giliłova. W listopadzie 2013 r. odniósł zwycięstwo w XXX edycji prestiżowego konkursu „Premio Venezia”. Następstwem tego sukcesu był występ solowy w Wielkiej Sali Opery La Fenice oraz koncerty pod batutą Y. Temirkanova. W 2015 r. został laureatem I nagrody oraz nagrody publiczności w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii.

Konkurs będzie transmitowany na żywo na stronie konkurspaderewskiego.pl. W zeszłym roku śledziło go około 23 tysiące osób.

Organizatorami wydarzenia są Towarzystwo Muzyczne im. I.J. Paderewskiego, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy i Filharmonia Pomorska, instytucja kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.