Bydgoszcz
14C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 14 • L 14
23C
Czw
26C
Pt
27C
Sob
28C
Nd
27C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONW hołdzie Kapelanowi „Solidarności”
bieg popieluszki
07.10.2016 | 11:06

W hołdzie Kapelanowi „Solidarności”

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się maraton.

Na zdjęciu: Fragment plakatu.

Fot. materiały organizatora

9 października 2016 r. z Bydgoskich Wyżyn wyruszy XXIV Bieg Sztafetowy i Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi Bł. Ks. J. Popiełuszki. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się maraton. 

Start maratonu i sztafety o godz. 10.15 z placu przy kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. Zawodnicy pobiegną ulicami; Ks. Biniaka, Wybieg, Majora Hubala-Dobrzańskiego, Szpitalną, Wojska Polskiego, Chemiczną, Hutniczą, Toruńską, Sporną, Fordońską, DK 80 przez most fordoński i dalej w kierunku Torunia  do Górska. Trasa biegu ma długość 42 km 195 m i jest podzielona na 4 etapy ok. 10 km. Ostatni odcinek ok. 2 km wszy­scy uczestnicy pokonują wspólnie.

Celem biegu jest oddanie hołdu bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce, przybliżenie biegaczom jego ostatniej męczeńskiej drogi oraz propagowanie aktywnego trybu życia poprzez sport – bieganie. Trasa biegu to droga jaką przebył ks. Jerzy wyjeżdżając z kościoła Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy do Górska, gdzie został porwany.

Pierwsza edycja biegu sztafetowego odbyła się w 1992r. z inicjatywy prezesa Bydgoskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Orzeł”. Trasa biegu rozpoczynała się w parafii PŚBM w Bydgoszczy, a kończyła się na tamie, we Włocławku. W 1999 roku do organizacji biegu dołączył się Region Bydgoski NSZZ „Solidarność”. W 2000 roku Bieg Sztafetowy został także wpisany do kalendarza imprez Krajowego Stowarzyszenia Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ „Solidarność”, dzięki czemu wśród uczestników znaleźli się nie tylko członkowie i sympatycy Związku ale także młodzież ze szkół średnich, organizacje kościelne, kluby biegaczy z terenu województwa, a także drużyny z innych regionów Polski m.in.: Stalowej Woli, Płocka, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Chojnic, Bytowa. W 2014 roku do organizatorów biegu dołączył Ruch Światło-Życie  diecezji bydgoskiej. Także od 2014 roku została zmieniona trasa biegu. Obecnie bieg kończy się na terenie Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

Tegoroczny bieg rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 09.00 w Parafii  Świętych Polskich Braci Męczenników ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 3 w Bydgoszczy. Po zakończeniu Mszy świętej będzie miało miejsce złożenie wiązanek przed obeliskiem upamiętniającym bł. ks. Jerzego.  Bieg zakończy się w Centrum Edukacji Młodzieży im. Ks. J . Popiełuszki w Górsku k/Torunia.

 


Podobne wpisy

Powiązane treści