Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiW jaki sposób odpowiednio nawadniać pola?
technika rolnicza
22.04.2020 | 08:16

W jaki sposób odpowiednio nawadniać pola?

Na zdjęciu: W przypadku rolnictwa, woda stanowi podstawę, aby to, co posiejemy mogło wyrosnąć.

Fot. mat. autora

Susza, ogromna susza. Niemal każdego roku rolnicy walczą z tym problemem, bo to właśnie on powoduje największe straty dla rolnictwa. Wysokie temperatury, zmiany klimatyczne i mała ilość wody na gruntach przyczyniają się do tego, że rolnictwo z roku na rok obumiera. Wiele gospodarstw zamyka swoje działalności, bo więcej mają szkód i wydatków, niż samych dochodów. Kluczowe znaczenie w przypadku suszy ma na pewno stosowne nawadnianie terenów, tak, aby zwalczyć suszę, a do tego również i postawić na odpowiednią ochronę plonów rolnych. Jak więc nawadniać, by przyniosło to zamierzony efekt? Jak dana technika rolnicza w kwestii nawadniania terenu ma się sprawdzić, by przyniosła oczekiwany rezultat?

Susza – zbyt mało wody dla uprawy

Jak wiadomo w przypadku rolnictwa, woda stanowi podstawę, aby to, co posiejemy mogło wyrosnąć. Bez wody nie jesteśmy w stanie tak naprawdę osiągnąć niczego. W Polsce z roku na rok ten klimat jest coraz bardziej suchy. Temperatury wzrastają, a opady są coraz mniejsze. Susza powoduje, że tereny uprawne nie są odpowiednio dostosowane do tego, by można było mówić o żyznych plonach. W ten bowiem sposób prowadzenie gospodarstwa stanie się nieopłacalne, bo trudno jest się utrzymać z tego, co uda się wytworzyć.

Odpowiednie nawodnienie podstawą w rolnictwie

Każda technika rolnicza atrexpress.com.pl/technika-rolnicza opierająca się na nawadnianiu pól będzie lepsza, niż wszechobecna susza. Nie ma, co do tego absolutnie żadnych wątpliwości. Stosując jednak nowoczesne techniki i wykorzystując odpowiednią infrastrukturę nawadniającą, można osiągnąć zdecydowanie lepsze efekty, niż w przypadku gospodarstw nie stosujących dobrego nawadniania. Co stanowi tutaj więc podstawę? Bardzo dobrze sprawdzają się modele do prognozowania przyszłych potrzeb, jakie związane są z nawadnianiem terenów i wpływem tego wszystkiego na prognozy klimatyczne. Nowoczesne technologie pozwalają wykorzystać potencjał nowych możliwości, a nawadnianie terenu może zagwarantować jak najbardziej skuteczne rozwiązania, które dla wielu gospodarstw stanowić mogą najlepsze rozwiązanie na ogromny problem, jakim niewątpliwie jest susza.

Woda i jej efektywne wykorzystanie

Wiadomo, iż każde rolnictwo aby zarabiać, powinno szukać zminimalizowania wydatków, właśnie w kwestii nawadniania. Jeśli chcemy otrzymać efektywne jej wykorzystywanie, możemy postawić na dwa rozwiązania. Jednym z nich będzie wdrożenie zoptymalizowanego planu nawadniania danego terenu, tak, aby konkretny system nawadniający mógł zagwarantować pełną efektywność wykorzystywania danej wody. Z drugiej strony można także dokonać zmian technicznych i funkcjonalnych, aby tą wodę wykorzystać w odpowiedni sposób.

Jak zaplanować efektywne nawadnianie terenu?

Jeśli chcemy postawić na efektywne nawadnianie, to bez wątpienia jednym z kluczowych elementów jest pozyskiwanie danych o wilgotności gleby. Dzięki bowiem odpowiednim czujnikom, można mieć pełen wgląd do wszelkich, niezbędnych pomiarów, jakie są potrzebne, by dana technika rolnicza w kwestii nawadniania przyniosła zamierzone efekty, przy minimalnych wydatkach.

Czujniki wilgotności gleby, jakie w chwili obecnej dostępne są na rynku, oferują szereg różnego rodzaju rozwiązań, dzięki którym można w profesjonalny sposób sprawdzać ten poziom wilgotności i dostosowywać do niego nawadnianie terenu. Można postawić na na czujniki z tensjometrami, które dodatkowo mierzą przenikalność elektryczną i siłę ssącą gleby.

Na pewno dużą zaletą jest to, że takie czujniki są niezwykle dokładne, a do powoduje, że niemal do perfekcji jesteśmy w stanie określić, jak i kiedy należy nawadniać dany teren. Jeśli zainwestujemy w takie czujniki, automatycznie zwiększymy efektywność nawadniania terenu,a więc to, co powinno stanowić dla nas rzecz priorytetową i pierwszorzędną.

Prowadzenie gospodarstwa – to nie taki łatwy orzech do zgryzienia

Bardzo wielu ludzi, szczególnie tych niezwiązanych z rolnictwem stwierdza, iż prowadzenie gospodarstwa nie stanowi żadnych problemów, a daje jedynie duże dochody. Czy tak jednak jest w rzeczywistości? Niekoniecznie! Niestety, ale z roku na rok zwiększają się straty rolników, coraz trudniej jest utrzymać w pełni opłacalne rolnictwo. Problem suszy jest naprawdę ogromny, a to wszystko powoduje, że coraz więcej gospodarstw upada. Te dobrze prosperujące cieszą się dużym powodzeniem, gdyż mają oni pieniądze, by inwestować w dobre rozwiązania, z kolei te mniejsze, które tych funduszy nie mają, nie są w stanie się na rynku utrzymać. Idąc dalej tym tropem, skoro tych firm jest na rynku coraz mniej, a pozyskiwanie plonów jest coraz trudniejsze i jednocześnie coraz droższe, ceny produktów w sklepach także automatycznie wzrastają. Wszystko więc tworzy błędne koło, z którego trudno jest wyjść tak, aby wilk był syty i owca cała. Jedno jest pewne – temat nawadniania to jeden z problemów, z jakimi zmaga się niemal każdy właściciel gospodarstwa.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści