Bydgoszcz
6C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h NW
H 8 • L 4
17C
Czw
15C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
20C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIW jednostce JFTC w Bydgoszczy podsumowano 2017 rok. „Bydgoszcz jest polską stolicą NATO”
Wilhelm Grun_dowódca jednostki JFTC_Bydgoszcz_SF
13.01.2018 | 09:19

W jednostce JFTC w Bydgoszczy podsumowano 2017 rok. „Bydgoszcz jest polską stolicą NATO”

W jednostce JFTC w Bydgoszczy odbyło się spotkanie noworoczne.

Na zdjęciu: Wystąpienie podczas spotkania noworocznego w jednostce JFTC wygłosił jej dowódca - generał Wilhelm Grun.

Fot. Szymon Fiałkowski

– To był bardzo produktywny rok, pełen sukcesów – mówił podczas noworocznego spotkania z dowódcami wojskowymi generał Wilhelm Grun, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych. Przyznał też, że Bydgoszcz jest polską stolicą NATO.

W jednostce JFTC w Bydgoszczy odbyło się coroczne spotkanie, na którym podsumowano działania jednostki podczas minionych dwunastu miesięcy i jednocześnie przedstawiono plany na najbliższy rok. Generał Grun przytoczył najważniejsze zdarzenia, jakie miały miejsce w 2017 roku.

– W sumie odbyły się cztery ćwiczenia z serii Resolute Support, zgromadziły one 1200 żołnierzy z 30 państw – przytaczał dane dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych. Najważniejszymi ćwiczeniami były te dotyczące koalicyjnej interoperacyjności bojowej z czerwca, gdzie ćwiczyło ponad 900 żołnierzy z 27 krajów. – To o ponad 25% więcej niż w 2016 roku – dodał generał Grun. Kolejnymi ważnymi manewrami były przeprowadzone latem ćwiczenia dla żołnierzy z Neapolu, w których uczestniczyło przeszło pięciuset wojskowych. Przypomniano także przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku manewry przeprowadzone w JFTC przez francuski korpus szybkiego reagowania, w których również udział wzięło 500 żołnierzy.

Generał Wilhelm Grun przypomniał także zorganizowane w październiku dni NATO. – Naszym celem poprzez udział w imprezie członków naszego personelu i ich rodzin, było pokazanie się mieszkańcom Bydgoszczy, aby mogli lepiej poznać swoich wojskowych sąsiadów z zagranicy – powiedział dowódca bydgoskiej jednostki JFTC. Jak się dowiedzieliśmy, w tym roku również odbędą się dni NATO, ale na razie nie jest jeszcze ustalony termin tej imprezy, choć wstępnie mówi się o tym, że mogłyby się one odbyć w maju. Jak podkreślił generał Grun: – Bydgoszcz jest polską stolicą NATO.

Jakie plany jednostka JFTC ma na rozpoczęte dwa tygodnie temu dwanaście miesięcy 2018 roku? – Przede wszystkim będziemy kontynuować ćwiczenia o charakterze Resolute Support – poinformował gen. Grun. Przekazał też, że pierwsze szkolenie z tego cyklu rozpocznie się już za niespełna dwa tygodnie. – Czekamy z niecierpliwością na kolejną możliwość zapewnienia jak najlepszego szkolenia dla naszych towarzyszy broni, którzy wyjeżdżają na misję do Afganistanu – dodał. Jak zaznaczył Wilhelm Grun, tylko w tym roku odbędą się cztery edycje ćwiczeń Resolute Support, podczas których ponad 1000 żołnierzy zostanie przygotowanych do wyjazdu na misje zagraniczne.

W marcu odbędą się ćwiczenia na rzecz Połączonych Sił Zadaniowych o Bardzo Wysokiej Gotowości (tak zwane Brilliant Support). – To będą jedne z najważniejszych ćwiczeń gotowości NATO, a Dowództwo Sił Połączonych stawi się w Bydgoszczy w liczbie ponad 700 osób, którzy będą się u nas szkolić – zapewnił dowódca bydgoskiej jednostki JFTC. Ponadto w czerwcu zaplanowano kolejne manewry z koalicyjnej interoperacyjności bojowej. – Zapowiada nam się bardzo produktywny rok – zakończył generał Wilhelm Grun.

W uroczystości ze strony województwa uczestniczył wicewojewoda Józef Ramlau. – Takie centrum znaczy bardzo wiele dla miasta. Bydgoszcz, dzięki zlokalizowaniu tutaj nie tylko tej jednej jednostki, ale czterech jednostek NATO, jest rozpoznawalne na świecie. Bardzo cieszy nas zapowiedź pana generała, że 2017 był rokiem dobrym, ale że ten rozpoczęty będzie pod znakiem rozszerzenia pewnych działań. Bardzo nas to cieszy. Na mapie militarnej odgrywamy znaczącą rolę, a Bydgoszcz zachowała swoją znakomitą pozycję – zapewnił zastępca wojewody kujawsko-pomorskiego.

Są to prawdziwe słowa, że Bydgoszcz jest stolicą NATO. Mamy nową imprezę w kalendarzu, bydgoski Dzień NATO. Bardzo się cieszymy, że jednostka JFTC jest w Bydgoszczy. Miasto stoi wojskiem i to się od dziesięcioleci nie zmienia, wierzę, że te tradycje będą kontynuowane – zaznaczył wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.


Powiązane treści