Bydgoszcz
1C
Słonecznie
69% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 1 • L 0
1C
Nd
-1C
Pon
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIW K-POW NFZ ocenili porozumienie między resortem zdrowia a rezydentami
09.02.2018 | 18:12

W K-POW NFZ ocenili porozumienie między resortem zdrowia a rezydentami

Na zdjęciu: W trakcie konferencji.

Fot. Stanisław Gazda

Elżbieta Kasprowicz, szefowa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy i Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski mówili dzisiaj w siedzibie NFZ o skutkach porozumienie pomiędzy ministrem zdrowia a rezydentami.

W ich wypowiedziach dominowała wiara, iż przyczyni się ono do skrócenia kolejek i zwiększy dostępność do lekarzy, choć należy mieć świadomość, iż nie stanie się to z dnia na dzień, oraz wiara, że zawarte w porozumieniu postulaty uda się zrealizować.

A oto najważniejsze założenia Porozumienie Ministra Zdrowia z Porozumieniem Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy: Jako cele strategiczne obie strony Porozumienia uznają zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych, poprawę ich jakości oraz efektów zdrowotnych poprzez: budowę systemu ochrony zdrowia nastawionego na pacjenta; zwiększenie finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia; zagwarantowanie lepszych warunków pracy kadrom medycznym; poprawę efektywności organizacyjnej opieki poprzez zwiększenie zastosowania nowoczesnych narzędzi informatycznych i lepsze zarządzanie kapitałem ludzkim; zmniejszenie obciążeń biurokratycznych nałożonych na strategiczny personel medyczny, w szczególności lekarzy i pielęgniarki, promocję usług wysokiej jakości.

Warunkiem realizacji celów strategicznych jest zapewnienie, w opinii przedstawicieli PR OZZL, wzrostu finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia w Polsce i drogi dojścia do średniej europejskiej, na poziomie nie niższym niż 6,8% Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Mając na uwadze najwyższe dobro chorych, dla zaprzestania eskalacji konfliktu i rozpoczęcia dalszej pracy w warunkach partnerskich, dostrzegając dobrą wolę obu stron, w drodze porozumienia ustalono, że Minister Zdrowia zobowiązuje się do podjęcia niezbędnych działań mających na celu przyspieszenie wzrostu nakładów na publiczny system ochrony zdrowia do 6% Produktu Krajowego Brutto (PKB).

W styczniu 2020 r. strony odbędą oficjalne spotkania robocze mające na celu ocenę realizacji Porozumienia oraz zrewaluują możliwość kolejnego przyspieszenia wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.


Powiązane treści