Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Koronowie mniej iluminacji świątecznych. Gmina oszczędza

Dodano: 15.12.2022 | 16:59

Na zdjęciu: W tym roku gmina Koronowo musi oszczędzać na iluminacjach świątecznych.

Fot. IN

Rozświetlone świątecznymi iluminacjami ulice, udekorowany Plac Zwycięstwa, lampki na ulicznych latarniach – w tym roku na terenie gminy Koronowo tak nie jest i nie będzie.

Powód jest oczywisty – oszczędności. – Informujemy, że w związku z koniecznością wprowadzenia oszczędności w zużyciu energii elektrycznej znacznie ograniczona zostanie ilość iluminacji świątecznych na terenie Koronowa – przekazał w komunikacie zastępca burmistrza Sławomir Marszelski.

– Będą one w bardzo ograniczonym zakresie jedynie w parku przy ul. Paderewskiego. Na słupach oświetlenia ulicznego nie pojawią się zawieszane ozdoby w miejscowościach Mąkowarsko, Wierzchucin Królewski, Tryszczyn i Koronowo. Ponadto brany jest po uwagę wariant wyłączania części lamp oświetlenia ulicznego. Będzie to realizowane w taki sposób, aby zachować oświetlenie poszczególnych ciągów, a wyłączone w danym ciągu zostanie kilka źródeł światła – dodaje samorządowiec.

Trudna sytuacja na rynku energii elektrycznej. Dodatkowo zastępca burmistrza Koronowa poinformował, że podejmowane działania są wynikiem wejścia w życie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Oszczędzanie zaczynają „od siebie”

Przypomnijmy, że w październiku br. koronowscy urzędnicy informowali, że oszczędzanie energii zaczynają „od siebie”. Chodzi o systematyczną wymianę oświetlenia w pomieszczeniach urzędu na energooszczędne (poprzedzona inwentaryzacją urządzeń świetlnych), wyłączone zostały ekrany/telewizory, infokiosk, automaty podgrzewające wodę znajdujące się w przestrzeni wspólnej urzędu.

Ponadto planuje się przeprowadzić modernizację oświetlenia ulicznego, która obejmuje wymianę 1984 pracujących w technologii lamp sodowych. Zmodernizowane zostanie ok. 90 proc. oświetlenia na terenie Gminy Koronowo.

Głos w sprawie mieli mieszkańcy

O szukaniu oszczędności burmistrz rozmawiał z dyrektorami jednostek gminnych oraz dyrektorami szkół i przedszkoli. To jednak nie wszystko. Głos w sprawie mieli także mieszkańcy. Przygotowana została specjalna ankieta. Wypowiedziało się w niej 384 mieszkańców. 67,7 proc. ankietowanych było za wyłączeniem oświetlenia parku przy ul. Paderewskiego, 84 proc. było za tym, aby ograniczyć oświetlenie uliczne w godzinach nocnych (np. co druga latarnia), a 94 proc. za tym, aby wyłączyć podświetlenie budynków gminnych. Jeżeli chodzi o zrezygnowanie ze świątecznego oświetlenia ulic, tutaj zdania były podzielone (54,2 proc. za tym, aby zrezygnować i 45,8 proc, aby nie rezygnować).

W ankiecie padło także pytanie o ograniczenie ozdób świątecznych w parku przy ul. Paderewskiego. 71, 4 proc. ankietowanych było za tym rozwiązaniem. Ponadto mieszkańcy mogli zgłaszać propozycje oszczędzania energii w gminie Koronowo. Wśród najczęściej podawanych propozycji pojawiło się prowadzenie edukacji ekologicznej, wyłączenie oświetlenia przy LO w Koronowie, wymiana lamp na energooszczędne oraz montaż fotowoltaiki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ada
Ada
1 rok temu

To miłe, że zapytali mieszkańców o zdanie a nie tylko sami narzucają co dobre a co złe.

Dawid
Dawid
1 rok temu

Przestańcie oszczędzać. Żyjmy normalnie. Nie oszczędzam i nie mam zamiaru oszczędzać. Oświetle jak tylko mogę posesję ozdobami świątecznymi. Kilkanaście lampek , kul świecących itd.