Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W lipcu i we czwartki rodzi się najwięcej dzieci w regionie – podaje urząd statystyczny

Dodano: 26.03.2017 | 09:51

"Bocian" w kujawsko-pomorskim jest raczej średnio pracowity...

Na zdjęciu: Witajcie na świecie!

Fot. Archiwum

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy przedstawił dane na temat dzietności w regionie. Jest w połowie wojewódzkiej stawki pod względem urodzeń w kraju, Bydgoszcz zaś znajduje się w połowie tabeli wśród miast regionu. Najwięcej dzieci rodzi się w naszym regionie w rodzinach dobrze wykształconych matek – wynika z danych przygotowanych przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.

Na każdych pojawiających się na świecie 100 chłopców przypada 95 dziewczynek. Niemal połowa maluchów rodzi się w rodzinach, w których matka legitymuje się dyplomem wyższej uczelni lub szkoły policealnej, jedna trzecia w tych, w których matka ma wykształcenie średnie. Znacznie rzadziej decydują się na macierzyństwo kobiety ze skromniejszym wykształceniem – zasadniczym zawodowym (13,7) oraz gimnazjalnym i niższym (9,7). Może to być pewnym zaskoczeniem – dotychczas uważano, że wykształcone kobiety stawiają na karierę kosztem życia rodzinnego. Co trzeci nowy mieszkaniec Kujaw i Pomorza rodzi się w nieformalnym związku.

Kiedy najczęściej się rodzą? Gdyby wziąć pod uwagę tylko 2015 rok, można by uznać, że bocian najchętniej wybiera lipiec, a z dni tygodnia czwartki. Coraz częściej też przynosi więcej niż jedno dziecko – w ciągu 2015 roku sześć razy urodziły się trojaczki, a dwojaczki ponad 450 razy.

Z prognoz długości życia wynika, że urodzone obecnie dziewczynki będą żyły przeciętnie 81 lat, zaś chłopcy 73 lata. Różnice między mieszkańcami miast i wsi są niewielkie i mieszczą się w granicach błędu statystycznego.