Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W mieście będzie więcej zieleni. Zaplanowano posadzenie nowych drzew i krzewów

Dodano: 16.10.2021 | 15:27

Na zdjęciu: Prace związane z posadzeniem nowych drzew i krzewów prowadzone będą m.in. nad Kanałem Bydgoskim.

Fot. Archiwum

Miasto planuje zasadzenie kolejnych ponad sto drzew i niemal tysiąc krzewów. – Wiele zielonych projektów wybrali mieszkańcy w czasie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski – informują miejscy urzędnicy.

Największy zielony projekt tej jesieni, ma zostać zrealizowany nad Kanałem Bydgoskim. Równo sto drzew zostanie zasadzonych na Miedzyniu, wzdłuż nowej ścieżki od ul. Plażowej do Polanickiej. – W ten sposób, południowa strona Kanału Bydgoskiego ma również tonąć w zieleni – informują urzędnicy i wyliczają, że w ramach jesiennych nasadzeń pojawią się tam dorodne drzewa z wielu różnych gatunków: brzozy, klony, lipy, sosny, dęby, śliwy wiśniowe, glediczie,  wierzby, kasztanowce i olsze.

Kolejne nasadzenia odbędą się na wysokości pętli tramwajowej na Wilczaku, gdzie zaplanowano dosadzenie jabłoni, grusz, śliw i lip – łącznie będzie to szesnaście drzew. Miejski sad urządzony zostanie z kolei w rejonie skrzyżowania Pomorskiej i Chocimskiej, gdzie na ten cel przeznaczony został wąski pas biegnący na zapleczu posesji z nr 88A. – Zrekultywowany teren zagospodarowany zostanie m.in.  krzewami czarnej i czerwonej porzeczki, jagodami, jeżynami, agrestu, borówki i aronii. Na zieleńcu dosadzimy również kilka jabłoni w odmianach, śliw, wiśni i gruszę – informuje ratusz i precyzuje, że te zadania zostały zgłoszone przez mieszkańców w trakcie ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, gdzie otrzymały one niemal pół tysiąca głosów, a na realizację inwestycji zabezpieczono blisko 300 tys. złotych.

Oprócz nasadzeń, ratusz przekazuje także, że zaplanowano uzupełniające prace na miejskich terenach i parkach, m.in. w Parku Jana Kochanowskiego na część rabat wprowadzone zostaną róże okrywowe i rozchodniki. Kwitnąca róża oraz ozdobne trawy mają zdobić też skwer przed Pałacem Młodzieży przy ul. Jagiellońskiej. Dodatkowa zieleń pojawi się także w rejonie ul. Waryńskiego i 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich na Błoniu, gdzie zasadzone zostaną trzy kasztanowce oraz krzewy tawuły, a część trawników zostanie odnowiona. Krzewy ogników z charakterystycznymi pomarańczowymi owocami oraz wybarwione na bordowo berberysy zdobić mają skwer w rejonie ul. Wrocławskiej.

Obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy czterech pakietów nasadzeń. Po podpisaniu umowy zależy nam by wykonawca zrealizowała wszystkie nasadzenia jeszcze przed zimą – słyszymy na Jezuickiej. Ponadto, ostatni etap agrotechnicznych prac zaplanowano także na Kujawskiej. –  W okresie letnim nakazaliśmy wstrzymanie tych prac, by drzewa w nowych pasach zieleni sadzone były w bardziej sprzyjających warunkach jesienią. Dzięki temu rośliny będą miały znacznie lepsze warunki do przyjęcia się – kończą urzędnicy.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments