Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
10C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
6C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIW nocy z soboty na niedzielę zmiana czasu na zimowy
24.10.2015 | 13:24

W nocy z soboty na niedzielę zmiana czasu na zimowy

Zmianę odczują między innymi pasażerowie nocnych pociągów.

Na zdjęciu: Zmiana czasu na zimowy ma wpływ na kursowanie pociągów.

Fot. Eryk Dominiczak

W nocy z soboty na niedzielę mieszkańcy całej Polski przejdą na czas zimowy. Będzie on obowiązywał przez najbliższych pięć miesięcy.

O godzinie 3:00 w nocy zegarki należy cofnąć o godzinę – na 2:00. Zmiana ma związek z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 2012 roku w sprawie przechodzenia na czas zimowypociagi_postoj_noc2015 środkowoeuropejski, a także regulacjami Unii Europejskiej. W Polsce zmiana czasu stosowana jest nieprzerwanie od 1977 roku, a po raz pierwszy została wprowadzona jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym.

Rozgraniczenie czasu letniego i zimowego ma mieć wpływ na efektywność gospodarki i zużycie energii elektrycznej. Zdania w tej kwestii są jednak podzielone, brak jest bowiem wiarygodnych badań dokumentujących cel wprowadzania naprzemiennie czasu letniego i zimowego. Ten pierwszy zacznie z powrotem obowiązywać 27 marca przyszłego roku.

Zmiana czasu ma wpływ między innymi na funkcjonowanie pociągów. Szesnaście składów, które będą kursowały na terenie kraju w godzinach nocnych zatrzyma się na godzinę, aby przybyć do miejsca docelowego zgodnie z rozkładem jazdy. Na stacji Bydgoszcz Główna zatrzyma się pociąg TLK Ustronie kursujący na trasie z Krakowa Płaszowa do Kołobrzegu (powiększ grafikę obok).

Jak oceniasz zmianę czasu z letniego na zimowy?

Zobacz rezultat


Powiązane treści