Bydgoszcz
-1C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H -1 • L -2
4C
Sob
2C
Nd
2C
Pon
1C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoW nowym roku nowe zasady segregacji odpadów. Przypominamy, co się zmieni
31.12.2019 | 08:48

W nowym roku nowe zasady segregacji odpadów. Przypominamy, co się zmieni

Na zdjęciu: Nowością są m.in. niebieskie pojemniki na papier.

Fot. Szymon Fiałkowski

Od nowego roku obowiązywać będą zmiany w systemie segregacji odpadów. Zgodnie z wytycznymi krajowymi segregować będziemy do pięciu pojemników. Z nowymi zasadami zapoznali się już niektórych mieszkańcy miasta.

Śmieci będą teraz segregowane do pięciu pojemników różniących się kolorami, których będzie pięć: żółty, zielony, niebieski, szary i brązowy. Do tej pory mieszkańcy segregowali plastiki i metale do pojemnika żółtego i to się nie zmieni. Szkło trafiać będzie do tego samego co dotychczas, zielonego pojemnika, a odpady zmieszane – do szarego. Nowością będzie pojemnik niebieski, do którego trafi papier i makulatura, do tej pory wrzucany do pojemnika żółtego. Kolejną zmianą będą odpady biodegradowalne, które do tej pory trafiały do odpadów zmieszanych. Teraz odpady bio, czyli kuchenne, pochodzenia roślinnego będziemy wrzucać do pojemnika brązowego. Przy segregacji tych ostatnich ważne jest nie wrzucać ich razem z workami.

Należy pamiętać jeszcze o kilku zasadach – opróżniać opakowania z resztek żywności, odpady bio i szkło wyrzucać bez worków, odkręcić metalowe i plastikowe nakrętki (nie trzeba zdzierać etykiet), a plastikowe butelki, puszki i kartony zgnieść by zajmowały mniej miejsca.

Z nowymi zasadami zapoznali się już mieszkańcy górnego tarasu. Od 1 listopada system pilotażowo funkcjonował na Szwederowie, Górzyskowie, Wzgórzu Wolności, Glinkach-Rupenicy i Wyżynach. Od 1 stycznia nowe pojemniki będą pojawiały się na kolejnych osiedlach. Nie wszędzie jednak od razu – będą wymieniane systematycznie.

W zabudowie wielorodzinnej meble, pralki, lodówki, telewizory, wózki dziecięce i inne duże przedmioty będą odbierane częściej, bo dwa razy w miesiącu, a nie raz na miesiąc, jak było do tej pory. W przypadku zabudowy jednorodzinnej gabaryty odbierane będą cztery razy do roku. W przypadku pozostałych frakcji częstotliwość odbioru śmieci zasadniczo się nie zmieni. Od poniedziałku do soboty odpady wielkogabarytowe można oddawać także do trzech miejskich PSZOKÓW. Informacje o harmonogramie odbioru odpadów można znaleźć na stronie czystabydgoszcz.pl.

W nowym roku zdrożeje wywóz odpadów. Będzie kosztował dwadzieścia dwa, a nie – jak dotychczas – trzynaście złotych od osoby.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cezary
Cezary
1 rok temu

Jest jeszcze jedna zmiana, i to na niekorzyść – zmniejszy się częstotliwość odbioru odpadów zielonych (brązowe pojemniki) – od 01.01.2020 te odpady wraz z odpadami BIO będą odbierane co dwa tygodnie. Dotychczas z zabudowy jednorodzinnej odpady te były odbierane co tydzień.

Dariusz
Dariusz
1 rok temu

Ciekawe jak w małych mieszkaniach mają ludzie poustawiać 5 śmietników. Dodatkowo teraz wytłumacz dziecku, że ma zapamiętać do jakiego śmietnika co ma wrzucić, gdzie nawet ja sam muszę się mocno nad tym zastanowić, bo śmieć jest każdy inny. Wprowadzają te eko zmiany i znów koszyty na obywatela mają spaść… super…

Powiązane treści