Bydgoszcz
13C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 14 • L 11
14C
Nd
16C
Pon
16C
Wt
12C
Sr
12C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIW Pałacu Starym nowa odsłona kolekcji fortepianów
fortepiany z Ostrmecka
03.05.2016 | 18:31

W Pałacu Starym nowa odsłona kolekcji fortepianów

Nowa atrakcja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku dziś ujrzała po raz pierwszy światło dzienne.

Na zdjęciu: Fortepiany w nowej odsłonie.

Fot. Stanisław Gazda

W 670-lecie urodzin miasta wpisuje się także dzisiejsze wydarzenie jakie ma miejsce w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku – w Pałacu Starym, gdzie dziś po raz pierwszy o godzinie 18.00 rozpoczęła się prezentacja nowej odsłony Kolekcji Fortepianów im. A. Szwalbego.

Postanowiliśmy odrobinę tę kolekcję poszerzyć, z tego względu iż w ubiegłym roku, wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca weszliśmy w projekt, który jest stroną internetową Fortepian w zbiorach polskich będącą bazą 120 zabytkowych fortepianów, firm polskich i obcych, pochodzących z trzech unikatowych kolekcji w Polsce, w tym z naszej ostromeckiej. – informuje Andrzej Gawroński z MCK.

Przystąpienie do projektu wiązało się z wydobyciem części fortepianów z magazynów, wyczyszczeniem ich, fotografowaniem i dodaniem kilku co ciekawszych do dotychczas prezentowanej kolekcji. Chodzi m.in. o fortepian należący niegdyś do polskiego kompozytora Zygmunta Noskowskiego. Na tym przedsięwzięciu zyskała cała wystawa, albowiem ta w nowej odsłonie została inaczej zaaranżowana – w sposób bardziej elegancki, wysublimowany, wysmakowany. Przy okazji powstało nowe wydawnictwo MCK – katalog poświęcony zabytkowej Kolekcji Fortepianów im. A. Szwalbego. Opisany został cały ich zestaw – łącznie 52 instrumenty. Każdy z osobna został niezwykle szczegółowo przybliżony, zarówno w wersji tekstowej, jak też ilustracyjnej.

Na nową odsłonę zaproszeni zostali m.in. światowej sławy muzykolog – współtwórca ostromeckiej kolekcji fortepianów prof. Beniamin Vogel oraz muzykolożki Agata Mierzejewska i Joanna Gul zaangażowane w powstanie strony internetowej o polskich fortepianach. Goście nie tylko zaszczycili otwarcie nowej wystawy, ale poprzedzili je wykładem i prezentacjami dotyczącymi samej kolekcji i medialnego projektu. Nową odsłonę kolekcji fortepianów poprzedził również recital Krzysztofa Książka, nominowanego do Paszportu Polityki w dziedzinie muzyka poważna, za muzykalność, wizjonerskie brzmienia, osobistego Chopina, malarskie słyszenie mazurków i wyczucie ich stylu.

 


Powiązane treści