Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIW poniedziałek rozpoczyna się Tydzień Chryzantemowy na UTP
11.11.2017 | 16:45

W poniedziałek rozpoczyna się Tydzień Chryzantemowy na UTP

Na zdjęciu: Chryzantemy nie muszą kojarzyć się ze smutkiem!

Fot. Stanisław Gazda

Wydział Rolnictwa i Biotechnologii UTP (ul. Bernardyńska 6) zaprasza na drugą edycję Tygodnia Chryzantemowego – od 13-17 listopada br. w godzinach od 10.00-13.00. W programie wiele atrakcji: konkursy, wykłady, wystawa kwiatów czy degustacja herbaty i ciasta… chryzantemowego.

Tydzień Chryzantemowy jest wydarzeniem, które ma na celu popularyzację wiedzy o chryzantemach, integrację środowiska, aktywizację społeczności akademickiej oraz uczniowskiej, przede wszystkim jednak promocję polskich odmian chryzantem wyhodowanych w Bydgoszczy na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii – w jedynym polskim ośrodku hodowli tych roślin.

Autorki wyhodowanych w Bydgoszczy kwiatów (dr inż. Anita Woźny i dr inż. Natalia Miler) od początku podkreślały ich pochodzenie, nadając im nazwy związane z naszym krajem i regionem: ‘Bydgoszczanka’, ‘Kujawianka’, ‘Polka’, ‘Brda’, ‘Łuczniczka’ i inne. Patriotyczne, regionalne nawiązania w nazwach doskonale podkreślają miejsce wyhodowania tych kwiatów i mogą być świetnym narzędziem promocji samych chryzantem jako polskiego produktu, a także naszego miasta – Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. To ważne, ponieważ rynek chryzantem w naszym kraju jest całkowicie zdominowany przez zagranicznych hodowców.

Tegoroczna, druga edycja Tygodnia Chryzantemowego przebiegać będzie po hasłem „Kochamy chryzantemy!” Pragniemy popularyzować nietypowe zastosowania chryzantem w dekoracji wnętrz, bukietach okolicznościowych, architekturze krajobrazu, dekoracji budynków, a także jako składnika potraw kulinarnych.

Podczas planowanych prelekcji fachowcy od chryzantem opowiedzą o ich fascynującej historii, interesującej biologii, o trudach hodowli i radości z uzyskanych bydgoskich odmian, a także o związkach chryzantem z kulturą Japonii (wykład na ten temat poprowadzi dr Małgorzata Gotowska).

Przeprowadzone zostaną również konkursy fotograficzne: „Chryzantema w obiektywie”, konkurs na projekt ogrodu z chryzantemami oraz konkurs wiedzy o chryzantemach.

W trakcie „Tygodnia Chryzantemowego” uczestnicy wystawy będą częstowani herbatą z kwiatów chryzantem i ciastem chryzantemowym, a uniwersytecka restauracja przy ul. Bernardyńskiej serwować będzie potrawy, których składnikiem będą kwiaty pochodzące ze szklarniowych upraw chryzantem nadających się do spożycia.

Przez cały tydzień będzie można zobaczyć wystawę, na której zaprezentujemy bydgoskie chryzantemy, wszystkie, które dotychczas zdobyły wpis do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa– swoisty „patent na odmianę”, oraz kolejne, oczekujące na decyzję.

Chryzantemy – najbardziej trwałe kwiaty cięte, przepiękne rośliny doniczkowe, znajdują się niezmiennie w sprzedażowej czołówce roślin ozdobnych na całym świecie. Bogate w formy i kolory, są wdzięcznym, choć trudnym materiałem hodowlanym.

W naturalnych warunkach kwitną wtedy, kiedy inne rośliny już obumierają i to właśnie chryzantemy, jako nieliczne jesienne kwiaty, stanowią dekorację naszych ogrodów. W kulturze japońskiej symbolizują słońce i cesarza, ich wizerunki znajdują się na najważniejszych dokumentach państwowych. W Chinach, skąd pochodzą, są symbolem życia i długowieczności. W Polsce wciąż, niestety, kojarzą się przede wszystkim z listopadowym smutkiem. Warto przełamywać ten stereotyp i ukazać chryzantemy w nowych kreacjach.

Katedra Roślin Ozdobnych i Warzywnych wchodząca w skład Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy rozpoczęła swoją działalność w 1971 roku. Obszarem zainteresowań naukowych Katedry są studia nad wpływem czynników chemicznych i fizycznych na pokrój, kwitnienie i jakość wybranych gatunków roślin ozdobnych i warzywnych. Prowadzone są również badania dotyczące klonowania in vitro – jako nowoczesnego narzędzia biotechnologii w hodowli i uprawie ważnych gospodarczo roślin ozdobnych i warzywnych. Od kilku lat prowadzone są prace hodowlane bazujące na krzyżowaniu wybranych odmian chryzantem. Uzyskane nowe mieszańce to pierwsze od trzydziestu lat bydgoskie chryzantemy wpisane do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa, w której umieszcza się odmiany przebadane przez specjalistów z Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych w Polsce, akredytowanego przedstawiciela międzynarodowej organizacji UPOV zajmującej się potwierdzaniem odrębności, stabilności i trwałości odmian roślin uprawnych.

Intencją zespołu hodowlanego było od początku podkreślenie rodzimego pochodzenia nowych odmian, stąd nadanie im nazw: ‘Bydgoszczanka’, ‘Kujawianka’, ‘Polka’, ‘Łuczniczka’, Pomorzanka’ oraz ‘Brda’. Nazwy wyhodowanych na drodze krzyżowania odmian chryzantem podkreślają także przywiązanie ich autorek do rodzinnego miasta, regionu i kraju.


Podobne wpisy

Powiązane treści