Bydgoszcz
13C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 14 • L 13
14C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaW Toruniu chcą własnej metropolii. Z Włocławkiem i Grudziądzem!
gigantyczna meropolia
31.01.2016 | 20:28

W Toruniu chcą własnej metropolii. Z Włocławkiem i Grudziądzem!

Toruń nie poddaje się i nadal zamierza utworzyć własny obszar metropolitalny. Aby tego dokonać potrzebuje pomocy odległych miejscowości - Włocławka i Grudziądza.

Na zdjęciu: Gigantyczna metropolia na bazie Torunia, Włocławka i Grudziądza.

Fot. MB

Toruński senator i właściciel klubu żużlowego KS TORUŃ S.A Przemysław Termiński proponuje utworzenie metropolii na bazie Torunia, Włocławka i Grudziądza. Co ciekawe, irracjonalny – chociażby ze względu na duże odległości między miastami – pomysł zyskał spory poklask w grodzie Kopernika.  

– No cóż nasi sąsiedzi już wybrali. Czy dobrze? Metropolia złożona tylko z Bydgoszczy i gmin ościennych będzie pod względem funkcjonalnym: gospodarczym i kulturalnym robiła wrażenie tylko w regionie. W zestawieniu z takimi ośrodkami metropolitalnymi, jak Trójmiasto, Poznań czy nie daj Boże Warszawą, będzie nieatrakcyjnym tworem, który powstał tylko po to, żeby nam torunianom zrobić na złość. No cóż chcieli to niech mają. Nam pozostaje tylko jedno – musimy porzucić swoje romantyczne podejście i przestać nakłaniać bydgoszczan do stworzenia wspólnej metropolii. Batalię o duopol Bydgoszczy i Torunia wygrały obawy, krótkowzroczność i politykierstwo – napisał na Facebooku Termiński. Senator Ziemi Toruńskiej i Chełmińskiej zaproponował własne rozwiązanie: Toruń, aby zawiązać metropolię musi spełnić jeden twardy warunek, mianowicie ilość mieszkańców związku metropolitalnego musi przekraczać 500 tys. Drugim warunkiem wg. ustawy o związkach metropolitalnych jest to, że w skład metropolii wchodzi miasto na prawach powiatu, będące siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Ten zapis Toruń akurat spełnia – u nas znajduje się siedziba Urzędu Marszałkowskiego. Zatem patrząc tylko pod względem ilościowym Toruński Obszar Metropolitalny musiałby powstać na bazie związku z Włocławkiem i Grudziądzem (liczba mieszkańców: Toruń 203,1 Włocławek 113,9 Grudziądz 97,1) oraz jeszcze z kilkunastoma gminami. Czasu nie jest dużo. Wszelkie decyzje w tej sprawie powinny zapadać jak najszybciej. ‪Senator w swoich dywagacjach zapomniał chyba jednak o sporych odległościach dzielących te trzy miasta – z Włocławka do Grudziądza jest bowiem bagatela 117 km drogi. Dla porównania najdalej położone od siebie miasta Metropolii Bydgoskiej dzieli nieporównywalnie mniejsza odległość: z Nakła nad Notecią do Solca Kujawskiego jest 50 km, a z Koronowa do Barcina 57 km. Równie niekorzystnie wypada porównanie odległości dzielących centrum Torunia od wspomnianych satelitów – Grudziądz oddalony jest 66 km, a Włocławek o 55 km. Dystans między Nakłem nad Notecią, a grodem nad Brdą jest dwukrotnie krótszy – wynosi około 30 km.

Z kim jeszcze Toruń mógłby stworzyć metropolię? [Miasta oddalone o maksymalnie 117 km – odległość dzielącą Grudziądz i Włocławek]

Kutno – 117 km.
Płock – 104 km.
Iława – 111 km.
Konin – 107 km.
Gniezno – 101 km.

Z kim Bydgoszcz mogłaby stworzyć metropolię? [Miasta oddalone o maksymalnie 117 km]

Piła – 89 km.
Swarzędz – 117 km.
Gniew – 114 km.
Wałcz – 114 km.
Licheń – 108 km.

Krótko o potencjalne ludnościowym…

Kujawsko-pomorskie Trójmiasto (Toruń, Włocławek i Grudziądz – przyp. red.) razem zamieszkuje 414 tysięcy mieszkańców, a samą tylko Bydgoszcz wraz z powiatem 459 tysięcy osób. Zalet pomysłu utworzenia metropolii na bazie połowy obszaru województwa trudno szukać. Jedyną zdaje się być chęć zdobycia poklasku wśród wyborców.


Powiązane treści