Bydgoszcz
18C
Słonecznie
65% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 18 • L 17
22C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
29C
Sob
31C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWakacje 2017. Jak służby zamierzają zadbać o nasze bezpieczeństwo?
26.05.2017 | 13:14

Wakacje 2017. Jak służby zamierzają zadbać o nasze bezpieczeństwo?

Działania służb mają polegać na zapewnieniu bezpieczeństwa na lądzie, jak i na wodzie.

Na zdjęciu: W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele różnych służb.

Fot. mat. pras. KPUW w Bydgoszczy

W czwartkowe przedpołudnie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się przedstawiciele służb administracji zespolonej działającej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, by porozmawiać o zapewnieniu mieszkańcom bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym. Oprócz prezentacji i dyskusji, oficjalnie przyznano również dotacje dla ośmiu jednostek Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego działających na terenie naszego województwa. 

W tym roku działania służb mają się skupiać przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa na wodzie. – Poprzedni sezon pokazał, ile było tragedii na wodzie, więc teraz musimy zapewnić, by było inaczej – powiedział wojewoda Mkołaj Bogdanowicz. Według policyjnych statystyk, w trakcie zeszłorocznych wakacji (od 25 czerwca do 31 sierpnia) utonęło 14 osób. Jedną z nich jest 17-nastolatek, który utonął na terenie kąpieliska w Borównie. CZYTAJ WIĘCEJ 

Aby zapobiec tym, jak i innym tragediom, przedstawiciele służb zapewniają wspólne działanie. W pobliżu kąpielisk i obszarów wodnych pojawią się dodatkowe patrole ratowników WOPR oraz policjantów, którzy zapowiadają swoją obecność w miejscach zagęszczonego ruchu turystycznego. Ośrodki wypoczynkowe będą sprawdzać strażacy, a autokary i pojazdy przed podróżą będą kontrolowane przez pracowników Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Ponadto w Bydgoszczy w okresie wakacyjnym na parkingu przy Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” będzie funkcjonować stały punkt kontroli autokarów, w którym pojazdy będą sprawdzane przez pracowników Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Znacznie częściej kontrolowane mają być także auta jadące A1. Wzmożone kontrole prowadzić będą również policjanci, którzy będą sprawdzać nie tylko trzeźwość kierowców, ale również stan techniczny pojazdów czy prawidłowe przewożenie pasażerów.

Służby zapowiadają również organizacje akcji profilaktycznych, festynów i innych imprez. Zabezpieczaniem popularnych w okresie wakacyjnym regat zajmą się pracownicy WOPR. W realizacji ich zadaniach mają pomóc dotacje przyznane przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza. Dofinansowanie otrzymało osiem jednostek WOPR działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Łączna kwota przekazanych środków to 350 tysięcy złotych. – Ta dotacja będzie się zwiększała – zapowiedział wojewoda. W tym roku najwięcej funduszy, 90 tysięcy złotych, trafiło do Nadgoplańskiego WOPR, które pełni funkcję Wojewódzkiego Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego.

To właśnie ta jednostka odpowiada za funkcjonowanie w naszym województwie specjalnego numeru ratunkowego nad wodą: 601 100 100. W przypadku wybrania tego numeru następuje bezpośrednie połączenie z pracownikiem WOPR, a nie z dyżurnym numeru 112, który następnie dopiero przekazuje informacje do odpowiednich służb. Dzięki wybraniu specjalnego numeru ratunkowego w przypadku niebezpiecznego zdarzenia nad wodą, pomoc nadejdzie znacznie szybciej. Co więcej, znalezienie osoby wzywającej pomoc usprawni korzystanie z darmowej aplikacji RATUNEK. – Aplikacja określi gdzie znajduje się dana osoba wzywająca pomoc. Pokaże jej położenie na mapie – wyjaśnia Maciej Banachowski, prezes Nadgoplańskiego WOPR. Aplikacje można ściągnąć na telefon z systemem Android lub iOS.

Wojewoda zapowiedział również, że planowane jest utworzenie akcji promocyjnej mającej na celu zachęcenie do korzystania przede wszystkim z legalnych akwenów wodnych. Jej szczegóły poznamy wkrótce.


Powiązane treści