Bydgoszcz
9C
93% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H 9 • L 8
12C
Sob
6C
Nd
9C
Pon
8C
Wt
9C
Sr
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaWakacje to czas remontu szkół, a po wakacjach dużo zmian
Remonty szkół2 - SG
22.06.2018 | 14:52

Wakacje to czas remontu szkół, a po wakacjach dużo zmian

Na zdjęciu: Ekipy remontowe wkroczą do szkół już w lipcu.

Fot. Stanisław Gazda

Dla 36 tysięcy bydgoskich uczniów rozpoczęły się dziś letnie wakacje – wkrótce ich miejsce zajmą ekipy naprawcze. W lipcu i sierpniu w placówkach oświatowych trwać będą remonty.

Szkoły czekają na m. in. inwestycje w zakresie dostosowania obiektów do wymogów przeciwpożarowych., wymianę okien, instalacji elektrycznych, a także remonty korytarzy, sal dydaktycznych, toalet, kuchni, szatni, wymiany poszycia dachowego, modernizacji sal gimnastycznych. Miasto zaplanowało na te cele prawie 5,5 mln zł.

Największy zakres prac remontowych i inwestycyjnych będzie realizowany między innymi w: Zespole Szkół Handlowych (wykonanie instalacji elektrycznej oraz wykonanie podłogi na parterze), Szkole Podstawowej nr 56 )zaadoptowanie dwóch pomieszczeń na bibliotekę szkolną, wykonanie prac malarskich na klatce schodowej wraz z wymianą poręczy, modernizację kuchni, naprawę poszycia dachowego, remont przedsionka wraz z wymianą drzwi zewnętrznych na boisko szkolne) Zespole Szkół nr 29 (modernizacja nawierzchni placu apelowego oraz sali gimnastycznej), Bursie nr 1 (wymiana drzwi wewnętrznych na I i II piętrze budynku, remont holu na parterze, wymiana balustrady na klatce schodowej), w Pałacu Młodzieży (modernizacja sali widowiskowej) oraz w Przedszkolu nr 12 (wymiana poszycia dachu i obróbka blacharska).

 Dodatkowo, realizowane będą duże zadania, takie jak: budowa placów zabaw przy trzech szkołach podstawowych przekształconych z gimnazjów tj. szkoły podstawowe nr 17, 30 i 44 ; przebudowa dachu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2; budowa boiska wielofunkcyjnego przy MDK 2; budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej 43; budowa miasteczka ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej 17;budowa siłowni zewnętrznej przy SOSW nr 3.

W nowym roku szkolnym czeka nas w bydgoskiej oświacie sporo zmian. Najwięcej z nich  dotyczy szkolnictwa zawodowego. Uruchomione zostaną nowe kierunki kształcenia: technik lotniskowych służb operacyjnych  w Technikum Handlowym (ZS Handlowych), technik realizacji nagrań i nagłośnień  w Technikum Handlowym (ZS Handlowych), technik robót wykończeniowych w budownictwie w Technikum Budowlanym (ZS Budowlanych).

Bydgoskie szkoły zawodowe będą miały też nowe pracownie kształcenia zawodowego – powstanie ich aż 28. Na modernizację i wyposażenie warsztatów dla uczniów Bydgoszcz pozyskała ponad 8 mln zł z Unii Europejskiej. Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na rozbudowę, modernizację oraz wyposażenie pracowni i warsztatów. Konkurs był przeprowadzony w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jest to drugi etap tego projektu. Pierwszy dotyczył pięciu szkół na kwotę ponad 6 mln zł.

W sumie, w ciągu ostatnich kilku lat na rozbudowę, modernizację oraz wyposażenie placówek oświatowych szkolnictwa zawodowego udało się miastu pozyskać ponad 53 mln zł dofinansowania zewnętrznego. Dzięki tym pieniądzom m.in. Zespół Szkół Elektronicznych planuje stworzenie sali przygotowującej do zawodu technika teleinformatyka, Zespół Szkół Drzewnych wybuduje lakiernię, a w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 powstaną cztery pracownie: mechaniczna, awioniczna, automatyki i mechatroniczna.

Zespół Szkół Budowlanych wzbogaci się o sale dydaktyczne, doposażone zostaną także te, w których uczniowie kształceni są w zawodach: technik budownictwa, technik geodeta, technik drogownictwa oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Zespół Szkół Gastronomicznych znajduje się w centrum miasta, w budynku, który powstał na początku XIX w. Dzięki dofinansowaniu szkołę czeka przebudowa warsztatów szkolnych znajdujących się na parterze i w piwnicy. Projekt obejmuje także prace budowlane i wyposażenie w nowoczesne linie technologiczne, które będą odpowiadać standardom w placówkach gastronomicznych. Prace mają potrwać do końca sierpnia 2019 r.

W pierwszym etapie projektu w Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 zostały dofinansowane m.in. pracownie Technikum Mechanicznego. Pojawiły się w nich przede wszystkim obrabiarki sterowane komputerowo CNC, które zakupione zostały zgodnie z potrzebami pracodawców. W drugim etapie zostanie dofinansowana pracownia odnawialnych źródeł energii.

Prowadzony będzie także rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 – „Aktywna tablica”. Tablice interaktywne, projektory, głośniki, interaktywne monitory dotykowe – takie pomoce dydaktyczne zakupią szkoły podstawowe. Program opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów, przygotowując ich do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz na założeniu, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole.

Szkoły podstawowe wyposażone w określone pomoce dydaktyczne nie tylko będą realizować założenia nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego z wykorzystaniem TIK, rozpoczną również proces zmian dotyczący tworzenia i wprowadzenia do praktycznego działania innowacji pedagogicznych wypracowanych przez szkołę podczas realizacji Programu.

W drugim etapie wdrażania programu w nowym roku szkolnym dotację otrzyma 20 bydgoskich szkół podstawowych. Kwota wsparcia finansowego z programu „Aktywna tablica” to  277 tys. zł, zaś całkowity koszt zakupu pomocy dydaktycznych wynosi 346 tys. zł.


Powiązane treści