Bydgoszcz
14C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 16 • L 12
24C
Sr
28C
Czw
21C
Pt
21C
Sob
19C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesWarszawa rozstrzygnęła przetarg na tramwaje. Znów wygrał Hyundai
pesa
15.04.2019 | 19:32

Warszawa rozstrzygnęła przetarg na tramwaje. Znów wygrał Hyundai

Na zdjęciu: Po warszawskich torach kursują już tramwaje Pesy - modele Swing i Jazz. Kolejne 213 nowych składów dostarczy jednak koreański Hyundai.

Fot. Mateusz Włodarczyk

To już ostateczna decyzja. Bydgoska Pesa nie dostarczy 213 tramwajów dla miasta stołecznego Warszawy. Stolica ponownie w postępowaniu przetargowym zdecydowała się wybrać ofertę koreańskiego Hyundaia.

Sprawa dostaw tramwajów dla stolicy od samego początku wzbudzała wiele emocji i kontrowersji. Pierwszy przetarg na dostawę 213 pojazdów na warszawskie tory wygrał koreański Hyundai Rothem, który pokonał w przetargu bydgoską Pesę, a wcześniej wycofał się z niego Stadler. Przedstawiciele Pesy nie odpuścili jednak i złożyli od wyników tego postępowania odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.

Wskazywali w nim, że pojazdy, które mają podróżować po warszawskich torach to prototypy, a koncern nie wyprodukował takich pojazdów na Starym Kontynencie, a jedynie dla Turcji. Drugim argumentem podnoszonym była kwestia ceny. Hyundai za dostawę pojazdów (pierwsze mają trafić na warszawskie tory w 2023 roku) zaproponował 1,89 mld zł, podczas gdy Pesa przeszło 2,5 mld zł, a zarządzająca tramwajami spółka Tramwaje Warszawskie na ten cel zamierzała przeznaczyć kwotę ok. 2,1 mld zł. Odwołanie Pesy przed Krajową Izbą Odwoławczą jednak nie zostało uwzględnione w większości. KIO zobowiązała jedynie koreańską firmę do dostarczenia i uzupełnienia niezbędnych danych, takich jak brak zaległości podatkowych czy względem swoich kontrahentów. Pozostałe argumenty, które podnosiła bydgoska firma oddalono, podobnie jak wniosek przedstawicieli koncernu o powołanie w tej sprawie niezależnego biegłego, który zbadałby wyniki postępowania przetargowego.

Jak informuje branżowy portal transport-publiczny.pl, Tramwaje Warszawskie w miniony czwartek unieważniły czynność wyboru najkorzystniejszej oferty w tym postępowaniu, a także wezwały Hyundaia do tego, by przedstawiciel koncernu złożył w tej sprawie stosowne wyjaśnienia. W poniedziałek, rzecznik stołecznej spółki Maciej Dutkiewicz poinformował, że ponownie wybrano za najlepszą ofertę koreańskiego Hyundai Rotem. – Firma ta złożyła odpowiednie dokumenty, dzięki którym mogliśmy dokonać wyboru z uwzględnieniem wyroku Krajowej Izby Odwoławczej – powiedział Dutkiewicz, którego wypowiedź przytacza Transport Publiczny.

Na razie nie wiadomo, czy przedstawiciele Pesy złożą do Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie od wyników tego postępowania przetargowego. Mają na to dziesięć dni, a jeśli takowe wpłynie do KIO, ta ma wówczas 15 dni na wyznaczenie terminu posiedzenia odwoławczego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści