Bydgoszcz
-0C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSW
H 1 • L -1
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWażny wiadukt w Bydgoszczy doczeka się remontu. Po 35 latach
14.03.2019 | 13:17

Ważny wiadukt w Bydgoszczy doczeka się remontu. Po 35 latach

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Przebudowa wiaduktu wschodniego na al. Armii Krajowej ma rozpocząć i zakończyć się jeszcze w tym roku.

Fot. Google Street View

Jedną z najważniejszych bydgoskich arterii – aleję Armii Krajowej czeka modernizacja. A konkretnie – wiadukty będące jej częścią. Drogowcy ogłosili właśnie przetarg na przebudowę jednego z nich.

Jako pierwszy wyremontowany zostanie wschodni wiadukt biegnący nad torami linii kolejowej nr 18 (Bydgoszcz – Kutno) oraz magistrali węglowej, a więc wyprowadzający ruch z Bydgoszczy w kierunku Osielska. Znajdują się tam dwa pasy ruchu, pas awaryjny, a także ciąg pieszo-rowerowy. Tyle że obiekt znajduje się w złym stanie technicznym, więc od kilku lat prowadzone były prace przygotowawcze, aby móc rozpocząć jego modernizację. Jest to szczególnie pożądane, biorąc pod uwagę natężenie ruchu na al. Armii Krajowej. Dziennie przejeżdża tamtędy aż piętnaście tysięcy pojazdów.

Drogowcy przygotowali już projekt nowego 75-metrowego wiaduktu – dokumentacja zakłada nie tylko wykonanie obiektu w oparciu o nową stalową konstrukcję, ale również prace towarzyszące. Należą do nich: przebudowa przejść dla pieszych wraz z budową przejazdów rowerowych na przedłużeniu ulicy Czerkaskiej, a także umożliwienie ruchu pieszych i rowerzystów na drodze przeciwpożarowej na terenie Lasu Gdańskiego. To dawny trakt do Czarnówka, obecnie połączenie z górnym tarasem Fordonu, a konkretnie – rozbudowującym się osiedlem Eskulapa. Te rozwiązania to odpowiedź na apel środowisk rowerowych, które postulowały dołączenie tego zadania do inwestycji na al. Armii Krajowej.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej na oferty w przetargu czeka do 19 marca. Jednym z wymagań jest 15-letnia gwarancja na nowy obiekt. Miasto chce, aby wszystkie prace zostały wykonane jeszcze w tym roku. – Wstępnie planujemy, że obiekt od przyszłego roku będzie służyć kierowcom – zapowiada rzecznik ZDMiKP Krzysztof Kosiedowski. Ale dodaje, że jest to uzależnione od braku konieczności wykonania ewentualnych dodatkowych robót.

Wiadukty wraz z aleją Armii Krajowej zostały oddane do użytku w 1984 roku. W znacznym stopniu wpłynęły one na odciążenie ruchu na ulicy Gdańskiej. Modernizacja obiektów ma pochłonąć 18 milionów złotych. Ratusz chce część inwestycji sfinansować ze środków Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
1 rok temu

Czemu nie umożliwią od razu oczekiwanego przedłużenia ul. Inwalidów i wjazd do miasta z Fordonu bez przejazdu przez tory kolejowe!?

Powiązane treści