Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wczesne oznaki i symptomy cukrzycy

Dodano: 01.03.2023 | 19:34

Na zdjęciu: Jednak kiedy cukrzyca powoduje wzrost poziomu cukru we krwi, nerki mogą nie być w stanie wchłonąć go w całości.

Fot. nadesłane

Jak możesz rozpoznać, że masz cukrzycę? Większość wczesnych objawów cukrzycy wynika z wyższego niż normalny poziomu glukozy we krwi.

Znaki ostrzegawcze mogą być tak łagodne, że ich nie zauważasz. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku cukrzycy typu 2. Niektórzy ludzie dowiadują się o tym dopiero wtedy, gdy mają problemy z długotrwałymi uszkodzeniami spowodowanymi przez chorobę

Wczesne objawy cukrzycy

Oba typy cukrzycy mają te same charakterystyczne znaki ostrzegawcze. Głód i zmęczenie. Twój organizm przetwarza spożywany pokarm na glukozę, którą komórki wykorzystują jako energię. Jednak do pobierania glukozy komórki potrzebują insuliny. Jeśli Twój organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie wytwarza jej wcale, albo jeśli Twoje komórki są odporne na działanie insuliny, glukoza nie może się do nich dostać. esomed.pl

Częstsze oddawanie mocz i większe pragnienie. Przeciętna osoba musi zazwyczaj sikać od czterech do siedmiu razy w ciągu 24 godzin, ale osoby z cukrzycą mogą sikać znacznie częściej. Dlaczego? W normalnych warunkach Twoje ciało wchłania glukozę, gdy przechodzi ona przez nerki. Jednak kiedy cukrzyca powoduje wzrost poziomu cukru we krwi, nerki mogą nie być w stanie wchłonąć go w całości. To powoduje, że ciało wytwarza więcej moczu, a to wymaga płynów.

Suchość w ustach i swędzenie skóry. Ponieważ Twoje ciało zużywa płyny na siusianie, jest mniej wilgoci na inne rzeczy. Możesz się odwodnić, a w ustach może pojawić się uczucie suchości. Sucha skóra może Cię swędzieć.

Niewyraźne widzenie. Zmiana poziomu płynów w organizmie może spowodować, że soczewki w Twoich oczach spuchną. Zmieniają one kształt i nie możesz się skupić.

Objawy cukrzycy typu 2

Objawy te pojawiają się zwykle po dłuższym okresie utrzymywania się wysokiego poziomu glukozy. Infekcje drożdżowe. Mogą na nie zachorować zarówno mężczyźni, jak i kobiety z cukrzycą. Drożdże żywią się glukozą, więc duża ilość glukozy sprawia, że dobrze się rozwijają. Infekcje mogą rozwijać się w każdym ciepłym, wilgotnym fałdzie skóry, np: między palcami rąk i nóg, pod piersiami, w narządach płciowych lub wokół nich.

Wolno gojące się rany lub skaleczenia. Z czasem wysoki poziom cukru we krwi może wpływać na przepływ krwi i powodować uszkodzenia nerwów, które utrudniają organizmowi gojenie się ran. Ból lub drętwienie stóp lub nóg. Jest to kolejny skutek uszkodzenia nerwów.

Symptomy cukrzycy typu 1

Nieplanowaną utratę wagi. Jeśli Twój organizm nie może czerpać energii z pożywienia, zacznie spalać mięśnie i tłuszcz. Możesz schudnąć, mimo że nie zmieniłeś sposobu odżywiania.

Nudności i wymioty. Kiedy Twój organizm przestaje spalać tłuszcz, wytwarza ketony. Mogą one nagromadzić się we krwi do niebezpiecznego poziomu, co może zagrażać życiu – jest to tzw. cukrzycowa kwasica ketonowa. Ketony mogą sprawić, że poczujesz się źle w żołądku.