Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
2C
Czw
4C
Pt
1C
Sob
5C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesWiceminister rozwoju w Bydgoszczy. Mówiła o nowym rządowym programie
Olga Semeniuk
16.06.2021 | 12:36

Wiceminister rozwoju w Bydgoszczy. Mówiła o nowym rządowym programie

Na zdjęciu: Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk gościła w Bydgoszczy, gdzie wzięła udział w konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Fot. Szymon Fiałkowski

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk gościła w Bydgoszczy, gdzie spotkała się z przedstawicielami Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

W siedzibie izby odbyła się konferencja prasowa, która poświęcona była przyjętemu niedawno przez rząd programowi Polski Inkubator Rzemiosła, którego kluczowymi zadaniami mają być m.in. wsparcie infrastrukturalne i instytucjonalne organizacji rzemieślniczych oraz rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle.

Program – jak przypomniała wiceminister Semeniuk – został stworzony przez resort rozwoju, pracy i technologii we współpracy z Narodowym Instytutem Wolności na kwotę 100 mln zł w okresie 10 lat. – Udało się wygenerować środki finansowe, które są początkiem drogi systemowego wsparcia rzemieślników – mówiła wiceminister, która przypomniała, że rok temu podczas spotkań ze środowiskami rzemieślniczymi deklarowała już, że taki program zostanie przygotowany. Maksymalna kwota grantów w tym roku wynosi 20 tys. zł. Równolegle – jak mówiła wiceminister – będzie nowa ustawa o rzemiośle.

W konferencji prasowej udział wziął także pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, który zwracał z kolei uwagę na to, jak ważne jest dotarcie do młodych ludzi z informacją, jak mogą nauczyć się rzemiosła, jak mogą zdobywać konkretne zawodowe umiejętności. – Trzeba wspierać i promować kształcenie dualne mistrz-uczeń. Właśnie Polski Inkubator Rzemiosła bardzo dobrze odpowiada na to zapotrzebowanie rynku pracy – podkreślił.

W ramach planowanych działań na kolejne lata przewiduje się możliwość otrzymania wsparcia m.in. na doposażenie organizacji rzemieślniczych w sprzęt techniczny (w szczególności: laptopy, tablety, komputery stacjonarne, akcesoria dyski twarde, projektory, drukarki, xero, skanery, urządzenia wielofunkcyjne, meble biurowe, itp.), zakup oprogramowania specjalistycznego służącego do realizacji zadań statutowych, organizację konkursów o zawodach rzemieślniczych dla dzieci i młodzieży skierowane do przedszkoli i szkół podstawowych, konkursów zawodowych dla młodzieży kształcącej się w zakładach rzemieślniczych czy festynów, gier terenowych i innych wydarzeń promocyjnych, specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła (wizyty studyjne uczniów rzemiosła), doradztwo gospodarcze na potrzeby działalności statutowej samorządu gospodarczego rzemiosła oraz konsultacje i szkolenia dla pracowników i członków organizacji rzemieślniczych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści