Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -4 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI„Widoczni – Bezpieczni w Bydgoszczy”
09.12.2015 | 14:18

„Widoczni – Bezpieczni w Bydgoszczy”

Projekt realizowany przez Miasto Bydgoszcz oraz 22 partnerów wspierających ZDMiK był nie do przecenienia, jak bezcenne jest niejedno uratowane dzięki niemu życie ludzkie.

Na zdjęciu: Moda odblaskowa.

Fot. Stanisław Gazda

Podsumowany został realizowany od maja projekt „Widoczni – Bezpieczni w Bydgoszczy”, którego filarami były odblaskowe ludziki, „magiczna tuba” oraz szereg działań dwudziestu dwóch partnerów, wspierających Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji w jego realizacji.

Na realizację projektu Miasto Bydgoszcz otrzymało dofinansowanie w wysokości 100 tysięcy złotych z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań: „Razem bezpieczniej”. Szacuje się, że z projektem „Widoczni – Bezpieczni w Bydgoszczy” udało się dotrzeć do ponad 20 tysięcy odbiorców. Dla ukazania konieczności stosowania elementów odblaskowych wykorzystane zostały „Magiczne tuby”.

Ich propagator – Sławek Piotrowski – lider i założyciel nieformalnej grupy „Sławek & Przyjaciele” ma nadzieję, że dzięki takim akcjom i tylu partnerom rzeczywiście będzie trochę bezpieczniej i uda się wypromować nawyk noszenia odblasków. „Magiczna tuba”, w bardzo czytelny sposób uświadamia i pokazuje czy, i dlaczego takie odblaski nosić warto, szczególnie, że wiadomo, iż tym sposobem udało się uratować niejedno życie ludzkie.

Istotą projektu „Widoczni – Bezpieczni w Bydgoszczy” było właśnie doprowadzenie do poprawy bezpieczeństwa na drogach poprzez zmianę nastawienia społeczeństwa do kwestii noszenia elementów odblaskowych oraz uświadomienie użytkownikom dróg, że nawet najmniejszy element odblaskowy może uratować życie.

Cel projektu został osiągnięty dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu dwudziestu dwóch Partnerów. Udało się rozdysponować ponad 40 tysięcy gadżetów odblaskowych w postaci: opasek odblaskowych na rękę, zawieszek odblaskowych dla dzieci, naklejek odblaskowych „ludzik”, kamizelek odblaskowych oraz nakładek na rowery.

Jak podkreślił podczas podsumowania akcji „Widoczni-Bezpieczni w Bydgoszczy” Krzysztof Kosiedowski – rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy – ten niewielki element odblaskowy sprawia, że stajemy się bezpieczniejsi, gdyż stajemy się lepiej widoczni dla kierowców, którzy mają szansę szybciej nas zauważyć i odpowiednio wcześnie zareagować.

Iwona Waszkiewicz – zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy powiedziała: – Projekt jest o tyle istotny, że w sposób praktyczny i realny poprawia bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Jest przy tym ciekawy i skuteczny, ucząc od najmłodszych lat jak ogromne znaczenie ma noszenie odblasków. Mam nadzieję, że takie akcje będą kontynuowane, aby każdy uważał noszenie odblasków za coś zupełnie naturalnego, z czym nie należy się rozstawać. Wspaniale sprawdziło się prowadzenie dziewięciu programów skierowanych do różnych grup wiekowych.

Mowa o programach:

„Jeszcze jestem mały, a już świecę przykładem”

Program skierowany został do dzieci w wieku przedszkolnym. W przedszkolach na terenie Miasta Bydgoszczy prowadzone były zajęcia przez Policję, Straż Miejską i WORD, których celem było wypracowanie wśród najmłodszych uczestników dróg nawyku noszenia odblasków.

„Noszę odblaski i jestem widoczny

W ramach realizacji tego programu, propagującego noszenie elementów odblaskowych, Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna, Wojewódzki Ośrodek Ruchu\ Drogowego oraz Maltańska Służba Medyczna podczas zajęć prowadzonych zarówno na terenie placówek oświatowych, jak również w trakcie zajęć praktycznych w terenie, np. podczas „Zielonej Szkoły” oraz akcji „Bezpieczny powrót do szkoły” – prowadziły zajęcia z zakresu bezpieczeństwa wśród dzieci szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz młodzieży.

„Na rowerze też jestem widoczny”

W ramach tego zadania na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego, przeprowadzone zostały przez funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej szkolenia skierowane do dzieci i młodzieży o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

„Odblaski są fajne”

W ramach programu dzieci wykonywały prace plastyczne pod hasłem: „Odblaski są fajne”. Natomiast dla uatrakcyjnienia dzieciom akcji podczas przejazdów zabytkowym tramwajem po Mieście Bydgoszczy porad z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym udzieli funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej. Podczas przejazdów zabytkowym tramwajem dzieci zachęcały osoby czekające na przystankach do noszenia odblasków.

„Świecę przykładem”

Specjalnie oznaczony autobus Miejskich Zakładów Komunikacyjnych Sp. z o.o. w Bydgoszczy codziennie, przez półroczny okres poruszał się ulicami Miasta Bydgoszczy w celu promocji projektu „Widoczni – Bezpieczni w Bydgoszczy”. Atrakcyjność tego rozwiązania polega na tym, że oprócz informacji o samej akcji znajdują się na nim logotypy klubów sportowych oraz twarze zawodniczek i zawodników klubów, co uatrakcyjnia akcję.

„Świadomy kierowca – bezpieczny pieszy”

Program realizowany przy współudziale Policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, skierowany do kierowców, którym m.in. za pomocą „Magicznej tuby” zostanie uświadomiona konieczność stosowania „odblasków” przez pieszych i innych użytkowników ruchu drogowego.

„Sportowcy noszą odblaski”

Na terenie bydgoskich klubów sportowych: KS Pałac, Transfer i Basket 25, w trakcie zawodów, przeprowadzane są akcje promujące noszenie odblasków. Kibicom prezentowana jest również „Magiczna tuba”.

„Moda na odblaski”

Program został zrealizowany w szkołach podstawowych na terenie Miasta Bydgoszczy W ramach zorganizowanego Konkursu dzieci wykonały stroje „odblaskowe”.

Do konkursu przystąpiło 9 bydgoskich szkół podstawowych. Spośród dzieci biorących udział w Konkursie szkoły wybrały swoich laureatów i przekazały wykonane stroje do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej w Bydgoszczy, spośród 54 strojów, dokonała wyboru laureatów Konkursu w dwóch kategoriach wiekowych I-III i IV-VI.

„Odblaskowe weekendy”

Program był realizowany na terenie Miasta Bydgoszczy poprzez festyny, eventy oraz akcje, z udziałem służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym i służb medycznych.

W trakcie odbywających się imprez w terenie Straż Pożarna, Policja i służby medyczne na udostępnionych przez Partnera Projektu – firmę Kapral-Car autach, zaprezentowali praktyczne postępowanie służb w przypadku wypadku drogowego.

Na zakończenie podsumowania Projektu „Widoczni-Bezpieczni”, wszyscy jego Partnerzy otrzymali dyplomy-podziękowania za wsparcie akcji, a następnie uczestniczyli w pokazie mody odblaskowej.

 


Powiązane treści