Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 14
15C
Pt
11C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiWięcej pracy dla chętnych. Stopa bezrobocia znów mniejsza
09.08.2021 | 10:16

Więcej pracy dla chętnych. Stopa bezrobocia znów mniejsza

Na zdjęciu: Rynek pracy idzie do przodu i powoli stara się wrócić do stabilnej sytuacji sprzed pandemii.

Fot. nadesłane

Wszechobecny koronawirus sporo namieszał na rynku pracy. Wiele osób musiało zmierzyć się z utratą pracy, zmniejszeniem zarobków czy przebranżowieniem. Jednak ostatnie statystyki pokazują, że sytuacja się zmienia.

Rynek pracy idzie do przodu i powoli stara się wrócić do stabilnej sytuacji sprzed pandemii. Pracodawcy poszukują osób na stanowiska, które zostały tymczasowo zlikwidowane przez wstrzymanie biznesu, jak i te, które powstały wskutek przystosowania działalności do nowych realiów. Dotyczy to przede wszystkim gastronomii, w której zwolnienia pracowników były gwałtowne.

Teraz sytuacja się zmieniła i w sieci można znaleźć coraz więcej propozycji pracy. Szczególnie dużo ofert pojawia się w branży IT. Jednak w przypadku osób szukających pracy w Bydgoszczy wyróżnić można między innymi zatrudnienia na stanowiska sprzedawców, księgowych czy pracowników magazynowych. Deficyt pracowników jest zauważalny też w sektorze edukacji, gdzie brakuje nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz tych, którzy specjalizują się w nauce przedmiotów ogólnokształcących.

Spadek bezrobocia

Na początku sierpnia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ogłosiło, że stopa bezrobocia na koniec lipca wyniosła 5,8%, czyli zmniejszyła się o 0,1 pp w porównaniu do czerwca. W przeciągu miesiąca nową pracę znalazło 17,5 tys. osób. Zresztą ze zgromadzonych przez nich danych wynika, że to już piąty miesiąc z rzędu, w którym zmniejszył się poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce.

W żadnym województwie obecnie nie przekracza ono 9%. W przypadku województwa kujawsko-pomorskiego wynik ten wynosi dokładnie 8,2%. Prognozowany jest dalszy spadek tej liczby. Wpłynąć mają na to nie tylko regularnie publikacje nowych ofert pracy, ale też zmiany kwalifikacji, których podejmują się bezrobotni. Ostatnie miesiące pokazały, że otwarcie na nowe zadania i chęć nauki to czynniki umożliwiające znacznie szybsze odnalezienie się na rynku pracy.


Podobne wpisy

Powiązane treści