Bydgoszcz
16C
Słonecznie
55% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H 18 • L 14
21C
Sr
17C
Czw
15C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWięcej sztuki w centrum miasta. Jak przebiega rozbudowa Muzeum Okręgowego przy Gdańskiej?
26.03.2018 | 14:13

Więcej sztuki w centrum miasta. Jak przebiega rozbudowa Muzeum Okręgowego przy Gdańskiej?

Budynek ma zostać oddany do użytku na początku 2020 roku.

Na zdjęciu: Już niebawem na zapleczu budynku Muzeum Okręgowego powstanie nowy gmach.

Fot. BB

Na dzisiejszej konferencji prasowej władze miasta i Muzeum Okręgowego poinformowały o postępie prac przy rozbudowie gmachu przy ulicy Gdańskiej 4. Poznaliśmy też więcej szczegółów na temat tego, co znajdzie się w obiekcie.

Prace budowlane przy rozbudowie gmachu rozpoczęły się na początku stycznia. Jak poinformował kierownik Działu Administracji MOB Damian Burzyński, aktualny stan zaawansowania robót wynosi już 10%. – Plac budowy został przekazany firmie Kontbud 11 grudnia. Mimo że od początku prac minęły dwa miesiące, udało się bardzo dużo zrobić. W styczniu wykonawca pogłębiał piwnice w całym obiekcie, dokonano też badań archeologicznych. Rozebrano również część stropów i ścian działowych. W lutym wykonano nowe stropy, a na poddaszu oczyszczono konstrukcję więźby dachowej. Przez najbliższe trzy miesiące zostanie położona nowa dachówka, zakończą się prace przy fundamentach istniejącego budynku i na poddaszu. Planowane jest też rozpoczęcie robót przy nowym budynku – najpierw przeprowadzone zostaną prace archeologiczne. W zależności od tego, co tam faktycznie znajdziemy, zaczną się roboty fundamentowe – powiedział Burzyński.

Całkowita wartość  remontu konserwatorskiego wraz z rozbudową obiektu muzeum wynosi nieco ponad 24 miliony złotych. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 14,5 mln, zaś miasto Bydgoszcz zapewniło sfinansowanie wkładu własnego w wysokości 2,5 mln oraz pokrycie kosztów niekwalifikowanych w wysokości 7,1 mln. Zastępca prezydenta miasta Iwona Waszkiewicz podkreśliła, że złożenie dokumentacji projektowej i wniosku o dofinansowanie unijne wymagało olbrzymiej pracy. Pierwsza wersja rozbudowy muzeum miała kosztować blisko 40 milionów złotych, ale w związku z wymaganiami konkursu została ona skorygowana do obecnego poziomu. Miastu udało się jednak zdobyć fundusze, choć konieczne było zwiększenie wkładu własnego.

Prezydent nie wahał się jednak ani chwili, aby zwiększyć środki, gdyż obiekt jest tego wart. Rozbudowa gmachu na Gdańskiej jest zadaniem kluczowym i niezwykle ważnym. Trzeba było bardzo mocno wytłumaczyć ministerstwu, dlaczego przekraczamy kwotę konkursową. Prezydent zaangażował do tego zadania wszystkie swoje służby. Muzeum może liczyć na wsparcie miasta również w innych dziedzinach. Niedawno został przekazany budynek przy ulicy Mennica 6 – są już pomysły na jego zagospodarowanie. Muzeum użytkuje już Gdańską 5, czyli dawną siedzibę apteki Pod Łabędziem – powiedziała Waszkiewicz.

Dyrektor Muzeum Okręgowego Michał Woźniak stwierdził, że kosztorys był przygotowany z najwyższą możliwą starannością. Był to efekt wydajnej współpracy z urzędem miasta. Następnie Woźniak zaprezentował szczegółowe informacje na temat tego, co znajdzie się w rozbudowanym gmachu. – Powierzchnia istniejącego budynku wynosi 1652 metrów kwadratowych. Po rozbudowie osiągniemy 3062 mkw, czyli prawie dwa razy więcej niż dotychczas. Przestrzenie w nowej części będą jednak kubaturowo większe. Stary budynek muzealny był kompletnie niedostosowany do współczesnych standardów. Do tej pory był on wyposażony w tylko jedną zaporę mechaniczną pomiędzy ulicą a przestrzeniami ekspozycyjnymi, co powodowało wzrost potencjalnego zagrożenia – zakomunikował dyrektor.

Impulsem do rozbudowy muzeum było… powstanie CH Drukarnia (obecnie Bydgoskiego Centrum Finansowego). Konkretniej – stworzenie placu przy ulicy Gdańskiej, który odsłonił zaplecze starego budynku i ujawnił nieprzystawalność bryły muzeum do bryły domu handlowego. Woźniak podkreślił, że projekt rozbudowy służył nie tylko powiększeniu przestrzeni wystawienniczej, ale też podniesieniu walorów przestrzeni miejskiej. – Po pierwsze – nastąpi zamknięcie placu elewacją, a nie postrzępioną, częściowo otwartą bryłą. Place miejskie powinny mieć zwartą strukturę. Ta nowa część ma stanowić łącznik między starym budynkiem a „świątynią handlu”.  Architekt zaproponował zmianę koloru elewacji istniejącego obiektu, chcąc dostosować się do charakteru architektury eklektycznej. Jednocześnie inspirował się wystrojem hotelu Pod Orłem – powiedział szef muzeum.

Warto dodać, że widoczny na wizualizacjach kolor ma ulec zmianie. Władze muzeum będą niebawem omawiać szczegółowe ustalenia dotyczące kolorystyki. Dyrektor MOB zwrócił też uwagę na to, czym przy tworzeniu wizji nowej części budynku inspirował się architekt. – Nowa część dostosowuje się do typowej bydgoskiej architektury – odnosi się do logo Bydgoszczy i naszych spichrzy – zarówno w zakresie samej bryły, jak i operowania kolorystyką – powiedział Woźniak.

W rozbudowanym gmachu będzie mieściła się duża sala konferencyjna, kawiarnia z tarasem widokowym, sklep muzealny, biblioteka, archiwum, magazyny, przestrzenie do ekspozycji stałej i czasowej oraz podziemny parking dla kilku samochodów i rowerów. Znajdzie się w nim także główne wejście do muzeum – dotychczasowe wejście od strony ulicy Gdańskiej będzie pełniło jedynie funkcje administracyjne, ponieważ nie jest ono dostosowane do potrzeb zwiedzających. Gmach zostanie wyposażony w windy i wszelkie ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Pracownie konserwatorskie będą oddzielone od przestrzeni wystawienniczej przeszklonymi drzwiami, co umożliwi podejrzenie pracy specjalistów od opieki na dziełami sztuki.

Jak zapewnia dyrektor Woźniak, muzeum będzie ponownie otwarte dla zwiedzających na początku 2020 roku.


Powiązane treści