Bydgoszcz
31C
Słonecznie
33% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 31 • L 31
29C
Pon
24C
Wt
25C
Sr
23C
Czw
18C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWielka szansa dla chorych na COVID-19. W szpitalu Jurasza przeprowadzano pierwszy taki zabieg w regionie
16.03.2021 | 07:31

Wielka szansa dla chorych na COVID-19. W szpitalu Jurasza przeprowadzano pierwszy taki zabieg w regionie

Na zdjęciu: Zespół kierowany przez dr. n. med. Przemysława Jasiewicza złożony był z anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych wspieranych przez perfuzjonistę i kardiochirurga z Kliniki Kardiochirurgii

Fot. mat. prasowe

Pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim wszczepienie  najnowocześniejszego  aparatu do pozaustrojowej terapii ECMO typu CardioHelp zakończyło się sukcesem. Zabieg odbył się w I Oddziale Klinicznym Anestezjologii i Intensywnej Terapii  z Pododdziałem Kardioanestezjologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

Zespół kierowany przez dr. n. med. Przemysława Jasiewicza złożony z anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych przy współudziale perfuzjonisty i kardiochirurga z Kliniki Kardiochirurgii wszczepił urządzenie pacjentowi z niewydolnością oddechową w przebiegu COVID-19 oczekującemu na przeszczep płuc. Dzięki zabiegowi i posiadanemu urządzeniu możliwa będzie kontynuacja terapii oraz bezpieczny transport pacjenta do ośrodka przeszczepowego.

Aparat ECMO zakupiony przez szpital za blisko 400 tysięcy złotych umożliwia ratowanie życia pacjentom z niewydolnością oddechową oraz niewydolnością krążenia oraz umożliwia ich bezpieczny transport. – Zastosowanie terapii ECMO  jest wysokospecjalistyczną i inwazyjną terapią zastępująca pracę płuc i/lub serca do czasu poprawy ich funkcji. Głównym celem ECMO w leczeniu ostrej niewydolności oddechowej jest utlenowanie krwi i eliminacja dwutlenku węgla poza organizmem chorego – mówi rzecznik placówki Marta Laska.

W czasie pandemii koronawirusa pozaustrojowe natlenianie krwi jest metodą ostatniej szansy dla pacjentów z Covid-19. Urządzenie zwiększa szanse pacjentów z COVID-19 na skuteczną terapię, a w najcięższych przypadkach na transport do ośrodków wykonujących przeszczepy płuc. – Powodzenie ECMO wymaga olbrzymiego zaangażowania i współpracy wielodyscyplinarnego zespołu, a przede wszystkim indywidualnego podejścia. Większa liczba aparatów oraz rozszerzenie procedury na oddziały intensywnej terapii zwiększą dostęp chorych do tej procedury – mówi Marta Laska.

Urządzenie zakupiono w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz środków Budżetu Państwa (COVID-19).

4.5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści