Bydgoszcz
13C
Słonecznie
62% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 13 • L 13
18C
Sr
18C
Czw
20C
Pt
17C
Sob
20C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWielki Brat podgląda sikorki bogatki
sikorka - wikipedia
17.01.2018 | 18:05

Wielki Brat podgląda sikorki bogatki

Do budki lęgowej zawieszonej na drzewie przed Szkołą Podstawowa nr 60 przy ulicy Glinki zapewne niedługo wprowadzi się nowy lokator.

Na zdjęciu: Sikorka bogatka jest obserwowana przez kamery.

Fot. Sławek Staszczuk

Do budki lęgowej zawieszonej na drzewie przed Szkołą Podstawowa nr 60 przy ulicy Glinki zapewne niedługo wprowadzi się nowy lokator. Od kilu dni sikorka bogatka zagląda do środka i chyba szykuje się do założenia w nim gniazda.

Skąd o tym wiemy? Chociaż budka z wyglądu nie różni się od wielu tego typu budek lęgowych powieszonych w różnych miejscach, wnętrze ukrywa skomplikowaną aparaturę, m.in. kamery filmujące w podczerwieni.

– Od wielu miesięcy staramy się zachęcić nowego lokatora do zamieszkania – mówi Patrycja Giętkowska, nauczycielka przyrody ze Szkoły Podstawowej nr 60 przy ulicy Glinki 117 w Bydgoszczy. – Zawiesiliśmy słoninę, posmarowaliśmy budkę smalcem. Na drzewie, obok budki, systematycznie uzupełniamy dania specjalne, czyli pokarm dla ptaków. Mamy nadzieję, że zamieszka w niej rodzina sikorek, a wiosną pojawią się jajka, a potem młode ptaki. Chcemy pokazywać dzieciom, jak wygląda życie ptaków, które zazwyczaj nie jest łatwo podejrzeć. Jak ptaki dbają o swoje młode, jak je karmią – dodaje.

Szkoła bierze udział w międzynarodowym projekcie BirdsOnline, w którym można podglądać życie ptaków. Również chwile ukryte zazwyczaj przed wzrokiem ciekawskich. To jedyna taka budka w Bydgoszczy podłączona do projektu.

Życie ptaków mogą obserwować nie tylko uczniowie z pobliskiej szkoły, ale każdy, kto wejdzie na stronę projektu na stronach www.birdsonline.cz lub www.ptacionline.cz. Na mapie trzeba wyszukać Bydgoszcz i wybrać nagrania do obejrzenia. Po wejściu ptaka do budki automatycznie uruchamiają się kamery i nagrywają filmy. Nagrania zostaną później przeanalizowane przez naukowców.

Koordynatorem i pomysłodawcą projektu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ponieważ jest to projekt międzynarodowy, budkę montował Czech, Vlastimil Osoba, który nadzoruje projekt od strony technicznej.

– Mamy nadzieję, że nie tylko nauczyciele w bydgoskich szkołach będą odwiedzali stronę projektu i podglądali wraz z uczniami życie ptaków – mówi Patrycja Giętkowska.  – Każdy miłośnik przyrody może sprawdzić, co dzieje się w małej budce lęgowej, gdzie zakłada dom ptasia rodzina.

Zdjęcia z budki można znaleźć na podanych wyżej stronach internetowych.


Podobne wpisy

Powiązane treści