Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wielki sukces młodych bydgoszczan! Ich sonda brała udział w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Dodano: 29.07.2020 | 13:15

Na zdjęciu: Mateusz Iwaniuk, Adam Kaniasty, Mateusz Kryczka i Tymon Muszyński stworzyli własną sondę w ramach konkursu CanSat.

Fot. nadesłane

Wielki sukces uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego! Młodzi bydgoszczanie stworzyli własną sondę kosmiczną o wielkości puszki po napojach i znaleźli się w wielkim finale polskiej edycji międzynarodowego konkursu CanSat.

Międzynarodowy konkurs CanSat jest organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Eliminacje krajowe są prowadzone przez Centrum Nauki Kopernik, które współpracuje z ESA. Rywalizacja jest przeznaczona dla uczniów szkół średnich. Ich celem jest stworzenie cansata – czyli minisatelity, mieszczącego się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań i eksperymentów: wyniesiony w powietrze cansat musi bezpiecznie wylądować na powierzchni, a następnie rozpocząć badanie terenu.

Wielki sukces młodych bydgoszczan! Ich sonda brała udział w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Zobacz również:

Bydgoskie biura przyciągną wielkie firmy? Analiza firmy Cushman & Wakefield

W krajowym konkursie CanSat wystartowała również drużyna z Bydgoszczy pod nazwą Project Trailblazer. Stworzyli ją uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego – Mateusz Iwaniuk, Adam Kaniasty, Mateusz Kryczka i Tymon Muszyński. To oni jesienią ubiegłego roku skrzyknęli się i postanowili stworzyć własną sondę. Inicjatorem startu w konkursie był Tymon Muszyński, który od dziecka pasjonuje się techniką i konstruowaniem. Po znalezieniu informacji o konkursie, postanowił skrzyknąć swoich znajomych i podjąć wyzwanie.

Zgodnie z zasadami konkursu, uczniowie „szóstki” sami określili cel misji i technologie zastosowane w sondzie. Musieli jedynie dostosować się do wymagań, które zakładały, że cansat musi posiadać konkretne wymiary geometryczne, nie może mieć napędu pirotechnicznego, a jego zasilanie ma pozwolić na kilka godzin samodzielnej pracy.

Na początku zadaniem młodych bydgoszczan było stworzenie projektu i prezentacji, jak ma działać sonda. Zgodnie z autorską wizją uczniów VI LO, sonda była wyposażona w spadochron ze skrzydłami, w których zostały wbudowane panele fotowoltaiczne – urządzenia miały być efektywne energetyczne. Ponadto, jej elementami były także moduł GSM, czujniki oraz – po późniejszych dyskusjach o projekcie – kamera. Czujniki miały przekazywać informacje na temat ciśnienia czy temperatury, a kamera robić zdjęcia podczas lotu. Fotografie te miały być wgrane wcześniej napisanej sieci neuronowej, która ma za zadanie wykryć takie obiekty jak drzewa, kamienie, samochody. – Dzięki tym danym wygenerujemy mapę 2D, przedstawiającą dany obszar – zapowiadali twórcy sondy.

Jesienią ubiegłego roku bydgoski zespół przeszedł eliminację i dostał się do półfinału, w którym znalazło się 25 drużyn z całej Polski. Pod koniec października Project Trailblazer pokazał prototyp sondy, a w listopadzie ogłosił pozyskanie głównego sponsora – firmy informatycznej deepsense.ai, która kilkanaście miesięcy temu otworzyła swój oddział w Bydgoszczy. Specjaliści z deepsense pomagali czteroosobowemu zespołowi m.in. w napisaniu sieci neuronowej.

Budowa sondy rozpoczęła się na początku 2020 roku. W tym samym miesiącu Project Trailblazer został wysoko oceniony przez komisję z Centrum Nauki Kopernik, zdobywając 8,6 punktów na 10 możliwych (średnia wyników ocen pozostałych drużyn wynosiła 6,8). 8 marca ekipa z „szóstki” zakwalifikowała się do finałów, które planowano na koniec marca. Ostatecznie – ze względu na epidemię koronawirusa – zostały one przełożone na lipiec. Zmieniono także ich zasady – zamiast zrzutu z rakiety Boeinga z wysokości 3 km na poligonie wojskowym pod Warszawą, cansaty miały zostać zrzucone dronem z wysokości 500 m w Lesznie.

Finały odbyły się w dniach 21-23 lipca. Urządzenie zaprojektowane przez Project Trailblazer zostało wyniesione w powietrze 21 lipca. Start sondy poprzedziła jednak konieczność szybkiej modyfikacji projektu, tak by mogła ona wystartować. Urządzenie bez problemu osiadło na ziemi i po wylądowaniu samo przełączyło się w tryb wysyłania danych.

Project Trailblazer znalazł się w gronie 10 najlepszych polskich zespołów, które stworzyły cansaty – zwycięzcami konkursu zostały ex aequo Stella Septima i AGO TEAM. Dla młodych bydgoszczan udział w konkursie to spore doświadczenie – dzięki nauce, którą wynieśli z ośmiu miesięcy pracy przy skonstruowaniu cansata zyskali wiele cennej wiedzy – przyda się ona przy kolejnych inicjatywach. Warto dodać, że w drodze do finału zespół z VI LO pokonał drużynę z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego przy UMK w Toruniu, która miała znacznie większe możliwości współpracy ze specjalistami.