Bydgoszcz
16C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 18 • L 13
16C
Sob
17C
Nd
18C
Pon
20C
Wt
23C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaWielki sukces studentek i naukowców UTP. Ich wynalazek otrzymał nagrodę
kampus utp
06.02.2020 | 12:55

Wielki sukces studentek i naukowców UTP. Ich wynalazek otrzymał nagrodę

Na zdjęciu: Kampus UTP.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Zespół Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy otrzymał nagrodę w dziesiątej edycji ogólnopolskiego konkursu „Student Wynalazca” za projekt ułatwiający komunikację roju dronów w celu uniknięcia ich kolizji. W nagrodę drużyna z bydgoskiej uczelni będzie uczestniczyć w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

W skład zespołu weszło trzech naukowców UTP: dr hab. inż. Piotr Cofta, prof. Uczelni, mgr inż. Damian Ledziński i mgr inż. Sandra Śmigiel oraz dwie studentki Wydziału Inżynierii Mechanicznej – Marta Gackowska i Natalia Jerks. Ich projekt na konkurs, organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską to patent ,,System komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji”. Rozwiązanie to wyróżnia obecność zaawansowanego algorytmu antykolizyjnego wykorzystywanego w rojach dronów wraz z modułem i protokołem komunikacyjnym.

Zobacz również:

Zbliżają się wybory rektora UKW. Woźny podjął decyzję

W tym miejscu warto wyjaśnić pojęcie „rój dronów”. O roju mówimy, gdy w powietrzu – w jednej lokalizacji – znajduje się i współpracuje w celu wykonania zadania więcej niż jeden dron, oraz nie mamy do czynienia z manualnym sterowaniem osobnikami roju.

Wynalazek zespołu UTP pozwala na unikanie kolizji w obrębie dronów znajdujących się w roju oraz kolizji z innymi obiektami (np. innymi dronami, które w sposób nieoczekiwany skierują swoją trajektorię lotu w kierunku roju poruszającego się w określonej przestrzeni powietrznej). Dzięki temu minimalizuje się ryzyko strat materialnych, uszkodzenia mienia czy innych incydentów, podnosząc znacząco bezpieczeństwo w strefie powietrznej.

W rozwiązaniu wykorzystano nowatorskie podejście, w którym poszczególne drony znajdujące się w roju zdolne są do podejmowania autonomicznych decyzji co do kierunku zmiany swoich trajektorii lotu, wykonania antykolizyjnego przelotu oraz powrotu do miejsca docelowego, gdzie w danym momencie czasowym powinny się znajdować. Decyzje te wynikają z opracowania i zastosowania zaawansowanych algorytmów, dzięki którym lot jest wykonywany automatycznie bez udziału operatora.

Atutem nowatorskiego rozwiązania jest skalowalność opisywanego systemu. W zależności od liczebności roju (który może liczyć nawet kilka tysięcy dronów) i potrzebnej częstotliwości pracy algorytmu (wynikającej z wymagań dla roju), należy zastosować odpowiednią liczbę kanałów radiowych. Jak przekonują twórcy systemu, ma on szeroką możliwość praktycznego zastosowania – np. w popularnych ostatnio pokazach świetlnych typu light show, misjach poszukiwawczo – ratunkowych czy działaniach jednostek wojskowych.

Wynalazek naukowców i studentów UTP znalazł się w gronie pięciu nagrodzonych przez komisję konkursu „Student Wynalazca”. Nagrodą główną przyznaną dla bydgoskiego zespołu jest uczestnictwo w 47. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. W ramach nagrody sfinansowane zostaną koszty organizacji stoiska wystawienniczego, jak również organizacji podróży i pobytu laureatów w Genewie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści