Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 0
1C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
4C
Pt
0C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWielomilionowe dofinansowanie dla ProNatury. Wzrośnie poziom recyklingu
sortownia pronatura - umb
02.04.2020 | 14:22

Wielomilionowe dofinansowanie dla ProNatury. Wzrośnie poziom recyklingu

Na zdjęciu: ProNatura otrzyma ponad 40 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na projekt rozbudowy i modernizacji Stacji Segregacji Odpadów.

Fot. UMB

ProNatura otrzyma ponad 40 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na projekt rozbudowy i modernizacji Stacji Segregacji Odpadów. To maksymalna kwota, o którą spółka wnioskowała.

W skład zmodernizowanej linii sortowniczej w Zakładzie Gospodarki Odpadami Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów wejdą: hala sortowni odpadów selektywnie zebranych o powierzchni ok. 5760 mkw, boksy magazynowe oraz place i drogi manewrowe. Prace mają przyczynić się do zwiększenia efektywności instalacji do odzysku surowców wtórnych, a także sprawić, że sortowanie w mniejszym stopniu będzie wymagało kontaktu pracowników z odpadami. W wyniku prac instalacja zostanie dostosowana do zmieniających się przepisów, a technologia – do nowych strumieni odpadów, w tym większości ilości odpadów z frakcji „metale i tworzywa sztuczne”. Pozwoli także na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza czy uciążliwości zapachowej.

Modernizacja ma zwiększyć szanse na osiągnięcie przez miasto Bydgoszcz wymaganych poziomów recyklingu oraz przygotowania do ponownego użycia odpadów surowcowych w 2022 r. i latach następnych. Zwiększenie odzysku zredukuje ilość odpadów kierowanych do spalarni – informuje bydgoski urząd miasta. Nowa linia sortownicza składać będzie się m.in. z zespolonej kabiny doczyszczania poszczególnych frakcji wydzielonych odpadów oraz licznych separatorów.

Wniosek o dofinansowanie inwestycji został złożony do NFOŚiGW w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Rozpoczęcie budowy wraz z montażem urządzeń planowane jest na 2021 roku, zaś w 2022 mają odbyć się rozruchy mechaniczne i technologiczne.

Wartość całkowita inwestycji ma wynieść 61 milionów złotych. Oprócz dofinansowania zostanie pokryta także z pożyczki NFOŚiGW oraz  środków własnych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści