Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 9 • L 7
14C
Wt
10C
Sr
15C
Czw
12C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONKomunikacjaWiemy, kiedy drogowcy otworzą odcinek drogi S5 Szubin – Żnin. Od poniedziałku zmiany na północnym odcinku trasy
11.10.2020 | 12:00

Wiemy, kiedy drogowcy otworzą odcinek drogi S5 Szubin – Żnin. Od poniedziałku zmiany na północnym odcinku trasy

Na zdjęciu: Od poniedziałku kierowcy będą mogli korzystać z obu jezdni odcinka drogi S5 pomiędzy Szubinem a Żninem. Znikną dotychczasowe (i tymczasowe) rozwiązania na nim.

Fot. GDDKiA / mat. prasowe

Nie w drugiej połowie przyszłego tygodnia, jak planowano wcześniej, ale już w poniedziałek zostaną otwarte dla ruchu obie jezdnie odcinka drogi S5 pomiędzy Szubinem a Żninem. Będą na nich jednak obowiązywać ograniczenia.

Początkowo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chciała udostępnić kierowcom obie jezdnie szóstego odcinka S5 już w piątek. Ze względu na zaplanowane na sobotę wprowadzenie dodatkowych obostrzeń tłumaczonych sytuacją epidemiczną tę datę zmieniono. Jeszcze w sobotę aktualny był komunikat o wprowadzeniu zmian w przyszłym tygodniu, a konkretnie – we wspomnianej drugiej jego połowie. Tymczasem w niedzielę GDDKiA przekazała komunikat, że trasa będzie otwarta już w poniedziałek, 12 października.

W dalszym ciągu aktualne pozostają jednak pozostałe informacje. Drogowcy wprowadzą na odcinku Szubin – Żnin ograniczenie prędkości do 70 kilometrów na godzinę, które będzie obowiązywało w obu kierunkach. Dodatkowo, na jezdni w stronę Bydgoszczy na razie będzie można poruszać się wyłącznie jednym pasem. Jak przekazała GDDKiA, ma to związek z pracami wykończeniowymi. Chodzi o usunięcie tymczasowego oznakowania na jezdni i namalowania docelowych pasów.

Ruch lokalny będzie odbywał się już po nowo wybudowanych drogach dojazdowych. Skorzysta z niej również obsługująca okoliczne miejscowości komunikacja publiczna. Droga dojazdowa biegnie po zachodniej stronie drogi ekspresowej.

To niejedyne zaplanowane na drodze S5 zmiany. Również od poniedziałku wprowadzona zostanie modyfikacja organizacji ruchu w rejonie autostradowego węzła Nowe Marzy, gdzie powstaje pierwszy odcinek S5 w województwie kujawsko-pomorskim. – Kierowcy jadący od strony Gdańska będą poruszać się pasem ruchu skierowanym do prawej krawędzi jezdni drogi krajowej nr 5, a następnie po nowo wybudowanej prawej jezdni przyszłej drogi ekspresowej – informuje Julian Drob, rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA. Z komunikatu drogowców wynika, że zostaną również przywrócone dotychczasowe pasy włączenia z autostrady w kierunku na Gdańsk i Grudziądz oraz w stronę Bydgoszczy (tutaj pas został wyznaczony już po śladzie nowej jezdni S5).

Zmiany dotkną też drogi lokalne i serwisowe. Droga DS-4 oraz prawa jezdnia drogi S5 zostaną połączone tzw. bypassem, umożliwiając ruch pomiędzy Bydgoszczą a Gdańskiem. – Na bypassie od strony Bydgoszczy został wydzielony pas dla kierowców skręcających w prawo na autostradę w kierunku Gdańska i Łodzi – dodaje Drob. Dojazd do drogi wewnętrznej w kierunku Nowych Marz, obwód utrzymania autostrady oraz dojazd do przystanków komunikacji publicznej zostanie zapewniony poprzez skrzyżowanie jezdni drogi S5 z drogą serwisową DS-4.

Na opisywanym odcinku będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę oraz zakaz wyprzedzania.

droga S5 Nowe Marzy

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści