Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 1 • L -1
1C
Sr
0C
Czw
1C
Pt
-2C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiWięzienie a rewitalizacja Starego Fordonu
wiezienie, fordon, robert szatkowski
12.12.2017 | 16:28

Więzienie a rewitalizacja Starego Fordonu

Robert Szatkowski uważa, że dopóki istnieje więzienie, to Stary Fordon nie będzie przyjemnym miejscem dla relaksu czy kultury.

Na zdjęciu: Więzienie wyraźnie blokuje rozwój Fordonu, szczególnie od strony Wisły.

Fot. Robert Szatkowski

Niedawno, po kilku latach obietnic ukazała się wizualizacja bydgoskiego ratusza dotycząca rewitalizacji Rynku w Starym Fordonie. Projekt ma kilka ciekawych rozwiązań ,ale zapomniano o jednym najważniejszym temacie, o więzieniu.

W Fordoński Rynek można wpompować miliony, ale dokąd istnieje tutaj więzienie dotąd nie powstanie przyjemne miejsce dla relaksu czy kultury.

Dlaczego?

Jedną ścianę Rynku stanowią mury więzienia. Niestety żadna to przyjemność pod okiem osadzonych przebywać na fordońskim Rynku, szczególnie gdy po okolicy kręcą się osobnicy czekający na odwiedziny do swoich kolegów za murami. Ani to przyjemne, ani bezpieczne. W fordońskim więzieniu nie siedzą ludzie skazani za kradzież batonika, co za tym idzie krąg ich znajomych to również raczej nie są anioły.

Dlatego uważam, że tutaj potrzebne są odważne decyzje. Potrzebne są nie tylko odważne decyzje miejskie, ale też porozumienie z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Dla dobra rozwoju Fordonu, proponuję aby więzienie koniecznie wyprowadzić ze Starego Fordonu.

Są na to środki unijne, niezbędna jest tylko wizja, dobra wola urzędnicza i umiejętność negocjacji z Warszawą.

Mało kto wie, że główny budynek więzienia to jeden z najstarszych budynków nie tylko w Fordonie, ale i Bydgoszczy. Szkoda, aby się marnował, a jednocześnie blokował rozwój Fordonu od strony Wisły.

Fordon zasługuje aby ten piękny budynek dawnej komory celnej przekształcić w obiekt kulturalny na wzór Pałacu Ostromecko. Dodatkowo uważam, że powinien powstać tutaj hotel, restauracja, może nawet niewielkie centrum handlowe. W połączeniu z bulwarem spacerowym, przystanią i tarasem od strony Wisły dałoby szansę, aby Fordon stał się eleganckim miejscem kulturalnym z klasą na wzór Kazimierza nad Wisłą. O nowych miejscach pracy dla mieszkańców nie trzeba nawet wspominać

Wielu mieszkańców śmieje się ale i oburza, że obecnie wszelkie imprezy czy widowiska organizowane w Starym Fordonie przyjemność sprawiają głównie więźniom  wygodnie obserwujących z okien gmachu. Co gorsza, oglądający widowiska, szczególnie kobiety narażeni są na niewybredne krzyki i zaczepki.

Czas, aby budynek więzienia zaczął przynosić korzyści mieszkańcom naszego miasta, a nie skazanym.

Redakcja

Panel dyskusyjny


Powiązane treści