Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 1 • L -1
1C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
4C
Pt
0C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIEWirus, który czeka w ukryciu
rajewski
04.12.2017 | 10:20

Wirus, który czeka w ukryciu

Postęp medycyny to również postęp w diagnostyce.

Na zdjęciu: Dzisiaj znamy już więcej wirusów, które wywołują Wirusowe Zapalenie Wątroby - mówi dr n. med. Paweł Rajewski.

Fot. Archiwum

O wirusowym zapaleniu wątroby rozmawiamy z dr n. med. Pawłem Rajewskim – specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem

Dorota Kowalewska: Panie doktorze, wirusowe zapalenie wątroby jest wywoływane przez wirusy. Czy tylko na jeden z nich istnieje skuteczna szczepionka?
Dr n. med. Paweł Rajewski:
Właściwe na 2, a nawet w niektórych krajach na 3.  W tej chwili mamy skuteczną szczepionkę, która  chroni  przed wirusem typu B oraz przenoszonymi drogą pokarmową A i w niektórych krajach E. Wiele osób obawia się zakażenia wirusem HIV, a nie zdaje sobie sprawy, że wirus zapalenia wątroby typu B jest o wiele łatwiej się zakazić. I niestety, wiele osób żyje przez lata z wirusem, który czyni ogromne szkody w organizmie, prowadząc do marskości czy raka wątroby. A tak łatwo jest go wykryć, podobnie jak pozostałe wirusy.

– Coraz więcej tych wirusów. Jeszcze niedawno mówiło się tylko o typach A, B i C.
Postęp medycyny to również postęp w diagnostyce. Dzisiaj znamy już więcej wirusów, które wywołują Wirusowe Zapalenie Wątroby. Wiemy również, że różne są drogi zakażenia. Wirus typu A i E wnikają do organizmu głównie drogą pokarmową. Przez brudne ręce, złe warunki sanitarne. Typ B i C głównie przez kontakt z zakażoną krwią, przez kontakty seksualne, czy okołoporodowo.

– A pominięty przez pana typ D?
To ciekawe, bo zakażenie wirusem typu D możliwe jest wyłącznie u osób zakażonych wirusem typu B.

– Każdy z nich wywołuje inne objawy i inny rodzaj Wirusowego Zapalenia Wątroby.
Tak. Dlatego skutki zakażenia są mniej lub bardziej poważne. Warto podkreślić, że dzisiaj dość skutecznie umiemy leczyć zakażenia tymi wirusami w tym najbardziej niebezpiecznymi, czyli zakażenie wirusem typu  B i C. Dlatego warto się badać, zanim choroba poczyni w organizmie ogromne spustoszenia.

Dr n. med. Paweł Rajewski  jest specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem – pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźny im. T. Browicza w Bydgoszczy i w Poradni Chorób Wątroby, Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych oraz Zaburzeń Metabolicznych CM Gizińscy w Bydgoszczy.


Powiązane treści