Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 6 • L 3
15C
Nd
10C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWisłą do morza? Rośnie znaczenie królowej polskich rzek także w naszym regionie
28.11.2016 | 16:33

Wisłą do morza? Rośnie znaczenie królowej polskich rzek także w naszym regionie

Żeby zwiększyć znaczenie transportu rzecznego i żeglugi śródlądowej, trzeba najpierw Wisłę uregulować i przywrócić jej żeglowność.

Na zdjęciu: Podróż statkiem Wisłą z Bydgoszczy do Gdańska? To wcale nie taka nierealna możliwość...

Fot. Stanisław Gazda

W ostatnich dniach wiele mówiło się o Wiśle, także w kontekście wykorzystania rzeki w naszym regionie.

Takim forum była niedawna konferencja w Warszawie pt. „Wzmacnianie żeglugi śródlądowej w regionie morza Bałtyckiego”. W ramach projektu EMMA, przewiduje się zwiększenie mobilności towarów i logistyki w Regionie Morza Bałtyckiego poprzez wzmocnienie transportu śródlądowego i morskiego oraz promocję nowych międzynarodowych usług żeglugowych. Tego typu działania przyczynią się do poprawy konkurencyjności transportu wodnego, ze względu na redukcję kosztów przewozu towarów, zastosowaniu nowoczesnych i przyjaznych środowisku rozwiązań w infrastrukturze oraz wykorzystaniu nowych jednostek pływających, dostosowanych do warunków żeglugowych dolnej Wisły.

Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach projektu, wspólnie z Miastem Bydgoszcz, opracują studium wykonalności portu (platformy) multimodalnego na Wiśle, zlokalizowanego pomiędzy Bydgoszczą a Solcem Kujawskim.

Tę kwestię poruszano także w Tczewie podczas konferencji „Zagospodarowanie i znaczenie dolnej Wisły dla gospodarki regionów i kraju”. Mówiono o koncepcjach budowy portów rzecznych na granicy Solca Kujawskiego i Bydgoszczy, które mają stanowić zaplecze polskich portów morskich. Jeżeli przez wiele lat o rzece i jej potencjale zapomniano, tak teraz widać, jak ważne staje się wybudowanie stopni wodnych na Wiśle, które umożliwią uregulowanie rzeki i powrót na nią transportu rzecznego. W koncepcjach tworzonych przez naukowców, jako jedno z miejsc przyszłej lokalizacji stopnia wodnego wymieniany jest także Solec Kujawski.

Ponadto planowana jest  organizacja pilotażowego transportu kontenerów Międzynarodową Drogą Wodną E40, z portów morskich w głąb kraju, które w przyszłości mogłyby być przeładowywane w naszym regionie.

Wspomniany wcześniej projekt EMMA przyczyni się do określenia ram organizacyjnych i zasad funkcjonowania w Bydgoszczy, naukowo-badawczo-edukacyjnej instytucji (Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych).  W dalszej kolejności działania projektu skupią się na promocji i edukacji nt. wykorzystania gospodarczego potencjału rzek.

W Tczewie poruszano także temat budowy promu między Solcem Kujawskim a Czarnowem, oraz budowy zapór na Wiśle.


Powiązane treści