Bydgoszcz
-3C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H -3 • L -3
6C
Sr
6C
Czw
2C
Pt
5C
Sob
7C
Nd
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleMinister Jarosław Zieliński rozpoczął w Bydgoszczy ogólnopolską kampanię [ZDJĘCIA]
Strażacy. Wiceszef MSWiA. Nowy sprzęt_SG (18)
06.04.2018 | 17:56

Minister Jarosław Zieliński rozpoczął w Bydgoszczy ogólnopolską kampanię [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny PSP, wiceszef Policji Państwowej. Ich obecność stanowiła o randze uroczystości.

Fot. Stanisław Gazda

Wiceminister Jarosław Zieliński w województwie kujawsko-pomorskim. Wiceszef MSWiA przekazał samorządom promesy na usunięcie szkód powstałych w wyniku zeszłorocznych nawałnic, zainaugurował ogólnopolską kampanię „Stop pożarom traw”, wręczył medale: za  zasługi, odwagę i długoletnią pracę, przekazał jednostkom kujawsko-pomorskiej straży pożarnej samochody i poprowadził naradę służb.

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński przekazał w Bydgoszczy przedstawicielom 8 gmin i 2 powiatów z województwa kujawsko-pomorskiego promesy gwarantujące środki na usunięcie szkód powstałych w wyniku zeszłorocznych nawałnic. Przypomniał, że to właśnie województwo kujawsko-pomorskie poniosło największe straty po przejściu wichur i nawałnic w sierpniu 2017 r. Wiceminister podziękował też wszystkim, którzy przyszli wtedy z pomocą – funkcjonariuszom PSP, ochotnikom z OSP, wojsku, Policji i innym służbom wspierającym ich działania, a także zaangażowanym w akcję samorządowcom.

Jak podkreślił Jarosław Zieliński – państwo przyszło z pomocą w stu procentach – przekazane promesy zapewnią środki na zaspokojenie wszystkich zgłoszonych do MSWiA potrzeb. W sumie zrealizowanych zostanie 38 zadań inwestycyjnych za łączną kwotę ponad 55 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na odbudowę i remonty dróg.

Podczas wizyty w Bydgoszczy wiceminister Jarosław Zieliński spotkał się również ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej województwa kujawsko-pomorskiego. W czasie uroczystości w Szkole Podoficerskiej PSP wręczył funkcjonariuszom odznaczenia państwowe. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali m.in. Joanna Lubieniecka-Przedpełska. Medal “Za ofiarność i odwagę” otrzymał Łukasz Walkowiak. To właśnie ten mieszkaniec Głogowińca w gminie Kcynia w 2016 roku z płonącego baraku socjalnego uratował przed śmiercią w płomieniach niepełnosprawnego ruchowo mężczyznę. Złoty medal “Za długoletnią służbę” otrzymał st. ogn. Jarosław Kowalski.

W obecności gen. brygadiera, komendanta głównego PSP, wiceminister przekazał także jednostkom kujawsko-pomorskiej straży pożarnej pięć samochodów: specjalny z podnośnikiem, ratowniczo-gaśniczy, zaopatrzeniowy wraz z łodzią ratowniczą na przyczepie oraz dwa nośniki kontenerowe.

Sprzęt nie był tani – powiedział minister Jarosław Zieliński – ale ten dowód nowoczesnej myśli technicznej jest bardzo potrzebny, by można było toczyć profesjonalną walkę o ratowanie życia ludzkiego i mienia.

Samochody zostały sfinansowane ze środków zagwarantowanych ustawą modernizacyjną i programów unijnych oraz ze środków WFOŚ i środków samorządowych.

W Bydgoszczy rozpoczęta została kolejna i bardzo potrzebna kampania “Stop pożarom traw”. W Polsce w 2017 roku odnotowano 125 892 pożary, wśród których było 38 634 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. W zdarzeniach tego typu od 2011 roku życie straciło 61 osób zaś szacowane straty z powodu pożarów traw w 2017 roku, to 10 397 000 złotych.

To jest inauguracja ogólnopolskiej kampanii, którą rozpoczynamy w Bydgoszczy. A skoro początek – mówił wiceszef MWSiA – to oznacza, że lada moment pojawi się szereg kolejnych działań edukacyjno-profilaktycznych. PSP będzie podejmowała działania zapobiegające pożarom traw i związanych z tymi zagrożeniami.

Ostatnim punktem wizyty w województwie kujawsko-pomorskim była narada służb z udziałem komendantów miejskich i powiatowych policji i PSP z regionu. W spotkaniu, podczas którego omówiono bieżące zadania realizowane w województwie, udział wzięli również gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, nadinsp. Helena Michalak, zastępca komendanta głównego policji oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.


Powiązane treści