Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 5 • L 2
11C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
13C
Czw
12C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWładze Inowrocławia opublikują podpisane umowy. Mieszkańcy ubiegali się o to od ponad roku
03.02.2017 | 14:27

Władze Inowrocławia opublikują podpisane umowy. Mieszkańcy ubiegali się o to od ponad roku

"Przejrzysty Inowrocław" - pod takim hasłem prowadzony będzie rejestr.

Na zdjęciu: Umowy będzie mógł zobaczyć każdy internauta.

Fot. wolny dostęp / archiwum

Od 1 marca każdy mieszkaniec Inowrocławia będzie mógł przejrzeć rejestr wszystkich umów podpisanych przez miasto. O ujawnienie tych danych od ponad roku ubiegali się inowrocławianie działający jako grupa „Ściśle Jawne”.

ZOBACZ TEŻ: Rekord frekwencji na lodowisku. „Takich tłumów jeszcze nie było!”

Działania prowadzące do ujawnienia jawności dokumentów związanych z przestrzenią publiczną rozpoczęli w grudniu 2015 roku.  – Mamy prawo wiedzieć WSZYSTKO, co jest związane z przestrzenią publiczną. Zapewnia nam to Konstytucja oraz Ustawa o dostępie do informacji publicznej. Dlatego korzystamy ze swoich praw i się dowiadujemy… – informowali na samym początku, a następnie przytaczali odpowiednie zapiski argumentujące ich słowa.

O swoich poczynaniach na bieżąco informowali na stronie „Ściśle Jawne – Inowrocław” na Facebooku. Jeśli nie uzyskiwali dostępu do danych, to sprawa trafiała do prokuratury i zajmował się tym sąd. Cały czas podkreślali, że walczą o coś, a nie z kimś i nie ustępowali w dążeniu do swojego celu.

Ich działania przekonały władze Inowrocławia do udostępnienia danych. Urząd podjął decyzję o utworzeniu rejestru wszystkich swoich umów. Publikacja ma rozpocząć się 1 marca. Rejestr umów zawartych przez Miasto Inowrocław będzie znajdował się w Biuletynie Informacji Publicznej, w specjalnie utworzonej w tym celu zakładce. Będzie zawierał takie dane jak: data zawarcia umowy, okres jej obowiązywania, wartość umowy, nazwa firmy z którą została zawarta oraz informację, czego ona dotyczy.  Umowy będą ułożone chronologicznie, według daty zawarcia.

– Dzięki rejestrowi każdy inowrocławianin będzie mógł sprawdzić, na przykład, kto dokona remontu szkoły i za ile, jaka firma będzie budowała chodnik koło domu, czy kiedy powinna się zakończyć przebudowa alejek w parku – informuje urząd miasta.

Wdrożeniem systemu, na bazie którego będzie działał rejestr umów, zajęła się bydgoska firma Logonet.  Kosztowało to prawie 3,2 tys. zł.


Powiązane treści