Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wnioski o dotację na wymianę pieców coraz popularniejsze. Wójt Sypniewski podał konkretne liczby

Dodano: 18.12.2019 | 09:16

Na zdjęciu: Mieszkańcy Osielska mogą walczyć ze smogiem poprzez wymianę pieców - dotacje na ten cel można otrzymać z rządowego programu Czyste Powietrze, jak i z budżetu gminy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Gmina Osielsko niedawno poprawiła promocję dotacji na wymianę pieców. Wójt Wojciech Sypniewski podkreśla, że do urzędników trafiło kilkanaście wniosków o dofinansowanie.

W trakcie listopadowej sesji rady gminy, podczas której omawiano projekt wprowadzenia stref czystego powietrza oraz programu dotacji w kwocie 10 000 złotych na wymianę pieców, wójt Wojciech Sypniewski powiedział, że z obecnych programów na dofinansowanie zmiany źródła ciepła (czyli rządowego projektu Czyste Powietrze i dotacji gminnej) skorzystało niewiele osób. Według sprawozdania wójta do gminy trafiło jedynie 19 wniosków o dotację gminną i 7 w ramach Czystego Powietrza.

W interpelacji do włodarza gminy radny Paweł Kamiński zaapelował o poprawę promocji owych programów. I zaproponował uruchomienie działań na rzecz poprawy skuteczności docierania do szerszego grona mieszkańców z informacjami na temat dotacji. – Proszę o przygotowanie materiałów promocyjnych, które mogłyby zachęcić mieszkańców do zainteresowania podjęciem inwestycji. Ulotki, broszury, plakaty powinny znaleźć się we wszystkich instytucjach gminnych – szkołach, przedszkolu, świetlicach, przychodni – napisał w interpelacji.

W odpowiedzi na interpelację wójt Sypniewski poinformował, że „od początku prowadzone były działania mające na celu rozpropagowanie informacji dotyczących dofinansowania wymiany pieców”. I wyliczył owe działania: informacje na zebraniach wiejskich, na stronie internetowej gminy, tablicach ogłoszeń, powiadomienia SMS i ulotki przekazane sołtysom. Dodał też, że pracownicy urzędu gminy angażowali się w akcję informującą o projekcie Czyste Powietrze. Ale w odpowiedzi na apel Kamińskiego poinformował, że gmina podjęła kolejne działania na rzecz promocji dotacji. Ulotki informacyjne trafiły do gminnej biblioteki, ośrodka kultury i świetlic na terenie sołectw, GZK w Żołędowie, GOSiR Osielsko, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, przychodni oraz szkołach i przedszkolach. Gmina wykorzystała projekt ulotki autorstwa radnego Kamińskiego, który został poddany lekkim modyfikacjom.

Podczas grudniowej sesji wójt Sypniewski poinformował radnych o obecnym zainteresowaniu programami. – Zainteresowanie programem Czyste Powietrze jest bardzo duże. W nim można się ubiegać o środki na wymianę pieca, ale też zwrot kosztów przyłącza gazowego. Pracownicy urzędu gminy mają sporo pracy w związku z tym programem – podkreślił. Radny Andrzej Matusewicz dopytał wójta o konkretną liczbę wniosków. Sypniewski odpowiedział, że w ramach Czystego Powietrza 17 wniosków trafiło już do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, lecz cały czas spływają kolejne. W przypadku programu gminnej dotacji dodał, że prośbę o jej przyznanie złożyło ponad 20 osób.

CZYTAJ TAKŻE: Gmina Osielsko instaluje czujniki powietrza

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments