Bydgoszcz
0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 1km/h W
H 2 • L -1
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
12C
Czw
13C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWodny integracyjny plac zabaw w Bydgoszczy. Nowy pomysł z szansą na realizację [SONDA, ZDJĘCIA]
20.07.2017 | 13:32

Wodny integracyjny plac zabaw w Bydgoszczy. Nowy pomysł z szansą na realizację [SONDA, ZDJĘCIA]

Wodny integracyjny plac zabaw to jedna z propozycji na zagospodarowanie terenu przy planowanym basenie olimpijskim na Astorii.

Na zdjęciu: Na pomysł utworzenia wodnego integracyjnego parku zabaw wpadła grupa społeczniaków.

Fot. Stanisław Gazda

Jeszcze nie doszło do otwarcia w Myślęcinku integracyjnego placu zabaw, a grupa osób odpowiedzialnych za ten projekt już wpadła na pomysł utworzenia kolejnego podobnego miejsca na terenie miasta. Wodny integracyjny plac zabaw to jedna z propozycji na zagospodarowanie terenu przy planowanym basenie olimpijskim na Astorii. 

ZOBACZ TEŻ: Przy „Astorii” będzie kąpielisko. Także Ty możesz zdecydować z jakimi atrakcjami!

Powstanie niecki wypełnionej wodą, na której będą mogły bawić się osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich to nie jest abstrakcyjna myśl grupy bydgoszczan. Takie miejsca istnieją już w kilku polskich oraz zagranicznych miastach. Skorzystać w nich można w Będzinie (woj. śląskie), czy w Przemyślu ( woj. podkarpackie).  Miejsce, które mogłoby powstać w Bydgoszczy, ma być do nich podobne. – Chcemy się wzorować na pierwszym wodnym placu zabaw, który powstał w Teksasie. Stworzył go ojciec niepełnosprawnego dziecka – mówi Monika Kania ze Stowarzyszenia Bez Ograniczeń.

Wodny plac, który może zostać utworzony w naszym mieście, ma być miejscem, gdzie wspólnie, bez względu na stan zdrowia, będą bawiły się niepełnosprawne i zdrowe dzieci. Co więcej, umożliwi on również rodzicom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, zabawę ze swoimi pociechami. Według pomysłodawców, takie miejsce jest również potrzebne dla osób starszych. – Mieszkańcy upominają się o to, by powstały baseny na świeżym powietrzu. A skoro idziemy do przodu i Bydgoszcz ma być miastem otwartym dla każdego, to powinniśmy zwrócić uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych. Dostosowywanie Bydgoszczy, żeby było miastem bez barier powinno być jednym z priorytetów rozwoju Bydgoszczy – mówi radny Ireneusz Nitkiewicz, jeden z twórców integracyjnych placów zabaw.

Powstanie wodnego parku będzie wymagało zbudowania otwartej niecki z różnymi atrakcjami. Jakimi? – Gejzery, kwiatki wodne, fontanny… – wylicza Agnieszka Lukowska, przedstawicielka rodziców dzieci niepełnosprawnych, która przekonuje, że tak naprawdę nie ma potrzeby tworzenia nadzwyczajnych rzeczy. – Najważniejszą rzeczą są wodooodporne wózki oraz woda ze stałym obiegiem i przełączami ociepleniowymi – mówi Lukowska.

Ile środków należałoby przeznaczyć na realizację tej inwestycji? – Koszt podstawowych prac to minimum 300 tysięcy złotych. Do tego dojdą pieniądze na zakup wodoodpornych wózków, ale nie są to duże sumy – wyjaśnia Nitkiewicz. – Tutaj nie chodzi o pieniądze. Nie trzeba ich szukać. Prezydent publicznie ogłosił, że fundusze są, tylko czeka na pomysły – dodaje Kania. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Propozycja utworzenia wodnego integracyjnego placu zabaw dzisiaj trafi do bydgoskiego ratusza. Aby pomysł mógł zostać zrealizowany, nie jest wymagane zebranie określonej liczby podpisów mieszkańców, lecz twórcy projektu i tak zamierzają to zrobić. Dlaczego? – Chcemy pokazać, że jest w nas siła, że ten pomysł jest społecznie przyjęty przez bydgoszczan – wyjaśnia Nitkiewicz i przywołuje sytuacje z ubiegłego roku: – Nasz pomysł na integracyne place zabaw przepadł przy głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. Pojawiły się inne pomysły, które były dla ludzi bliższe. Potem zebraliśmy podpisy i udało się przekonać radnych, że warto stworzyć takie miejsca. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Zbiórka podpisów popierających budowę w Bydgoszczy integracyjnego wodnego placu zabaw potrwa do końca sierpnia, a na początku września listy trafią do ratusza. Podpis można oddać między innymi w Jadłodzielni przy ulicy Gdańskiej 79, w lokalu Wujka Porady przy ul. Pomorskiej 5, siedzibie bydgoskiego oddziału SLD przy ul. Paderewskiego 28/2 oraz podczas niektórych wakacyjnych imprez. Ponadto każdy może samodzielnie wydrukować listę dostępną na fanpage’u Ireneusz Nitkiewicz – Radny Miasta Bydgoszczy, zebrać na niej podpisy i dostarczyć pomysłodawcom wodnego integracyjnego placu zabaw w Bydgoszczy.

Osoby zaangażowane w działania na rzecz osób niepełnosprawnych liczą na to, że proponowany przez nich plac powstanie w przyszłym roku. Nieco wcześniej, późną jesienią mają zostać otwarte integracyjne place zabaw w Myślęcinku i na Wyspie Młyńskiej.

Czy wodny integracyjny plac zabaw powinien powstać w Bydgoszczy?

Zobacz rezultat


Powiązane treści