Bydgoszcz
1C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 5 • L -1
21C
Czw
21C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaWojciech Fibak serwuje…wystawę! [ZDJĘCIA]
21.06.2018 | 17:33

Wojciech Fibak serwuje…wystawę! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Wojciech Fibak w Bydgoszczy - jako kolekcjoner i autor otwieranej wystawy z jego zbiorów.

Fot. Stanisław Gazda

Sztuka Współczesna z kolekcji prywatnej Wojciecha Fibaka – to tytuł najnowszej wystawy w Galerii Sztuki Nowoczesnej  przy ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej.

Były tenisista, dziś znany koneser sztuki współczesnej i właściciel potężnej kolekcji, był gościem konferencji prasowej związanej z sobotnim (23.06.) wernisażem oraz kuratorskim oprowadzaniem po wystawie 24 czerwca o godzinie 12.00. Na konferencji pojawił się także prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Jak powiedział Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, wystawa ma dla tej placówki ogromne znaczenie, gdyż jest to znakomity wybór dzieł sztuki – dzieła twórców należących do kanonu polskiej sztuki współczesnej, odzwierciedlające różnorodne kierunki, nurty i tendencje w jej rozwoju, a zarazem część autorskiej kolekcja Wojciecha Fibaka, który budowanie swoich zbiorów rozpoczął od kolekcjonowania grafiki zachodnioeuropejskiej z przełomu XIX i XX wieku. Później zainteresował się polskim malarstwem XIX wieku, m.in. twórczością Piotra Michałowskiego. Z czasem do jego kolekcji zaczęły trafiać obrazy z przełomu wieków i okresu międzywojennego. Obok Olgi Boznańskiej pojawiły się w niej obrazy m. in. Tadeusza Makowskiego, Zygmunta Menkesa, Eugeniusza Zaka i Mojżesza Kislinga. Powstał wówczas największy zespół obrazów polskich malarzy z kręgu École de Paris, kilkakrotnie prezentowany w polskich muzeach i galeriach.

Dziś, jak przyznał sam kolekcjoner – profiluje swój zbiór w kierunku polskiej sztuki współczesnej. Stąd główny nacisk kładziony jest na gromadzenie wybitnych dzieł artystów tworzących od II połowy XX wieku do czasów nam współczesnych. Zobaczymy więc na wystawie prace twórców, których nazwiska już na trwałe wpisały się w historię najnowszej sztuki, nie tylko polskiej, ale europejskiej: Magdalena Abakanowicz, Jan Berdyszak, Jan Dobkowski, Tadeusz Dominik, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Izabella Gustowska, Jan Lebenstein, Jerzy Kałucki, Tadeusz Kantor, Bronisław Kierzkowski, Aleksander Kobzdej, Marcin Maciejowski, Jerzy Nowosielski, Teresa Pągowska, Wilhelm Sasnal, Kajetan Sosnowski, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Jerzy Tchórzewski, Teresa Tyszkiewicz, Ryszard Winiarski, Andrzej Wróblewski, Jan Ziemski i wielu innych.

To wielkie przeżycie dla kolekcjonera, gdy jego zbiór może być eksponowany w tak wspaniałym muzeum na pięknej Wyspie Młyńskiej – mówił do uczestniczących w konferencji Wojciech Fibak. –Pokaz mojej kolekcji sztuki współczesnej w bydgoskim muzeum ma charakter premierowy. Jest to pierwsza muzealna wystawa sztuki współczesnej.

Posłuchajcie, jak Wojciech Fibak wyraża zachwyt naszym miastem, jakie są jego związane z  nim wspomnienia i jak stał się jego ambasadorem: