Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wojewoda podsumował rok. Jak współpracuje mu się z prezydentem Bruskim?

Dodano: 09.12.2016 | 12:27
Mikołaj Bogdanowicz, Paulina Wenderlich, Józef Ramlau

Mikołaj Bogdanowicz już od dwunastu miesięcy jest wojewodą kujawsko-pomorskim.

Na zdjęciu: Mikołaj Bogdanowicz podsumował ostatni rok.

Fot. Sebastian Torzewski

Mikołaj Bogdanowicz już od roku sprawuje urząd wojewody. W czwartek podsumował dwanaście miesięcy swojej pracy.

Bogdanowicz został powołany na stanowisko 8 grudnia 2015 roku, a oficjalnie objął urząd dzień później. Jak przyznaje, nie żałuje decyzji o zmianie roli wiceburmistrza Kruszwicy na na wojewodę. – Na pewno była to jedna z trudniejszych decyzji w moim życiu, ale też jedna z lepszych. Teraz zdecydowałbym tak samo – mówił Bogdanowicz.

Jak sam wylicza, przez pierwszy rok odbył ponad 900 spotkań, a do najważniejszych tematów należały reformy służby zdrowia i oświaty, bezpieczeństwo oraz program Rodzina 500+. Do końca listopada województwo wypłaciło w ramach świadczeń ze sztandarowego rządowego projektu ponad 853 miliony złotych. – Naszym sukcesem było też pozyskanie 6,4 mln zł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na likwidację skutków klęsk żywiołowych – dodawał wojewoda.

Ważnym aspektem działalności wojewody jest współpraca z samorządami, która – zwłaszcza w takim województwie jak kujawsko-pomorskie – nie zawsze jest łatwa. – Animozje między głównymi miastami są po części uzasadnione, po części nie, ale na pewno szkodzą rozwojowi regionu – mówi Bogdanowicz. Spośród prezydentów z regionu najlepiej współpracuje mu się z Michałem Zaleskim. – Charakteryzuje się największą otwartością. Współpraca z prezydentem Bruskim nie jest idealna, ale też nie jest zupełnie zła – tłumaczył Bogdanowicz.

W przyszłym roku do priorytetowych działań wojewody mają należeć zmiany systemowe w służbie zdrowia, reforma edukacji, realizacja planu Morawieckiego oraz program Mieszkanie Plus. Rozpoczną się też przygotowania do przypadającej na 2018 rok setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Wojewoda podsumował rok. Jak współpracuje mu się z prezydentem Bruskim?