Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 5 • L 3
5C
Nd
5C
Pon
8C
Wt
4C
Sr
4C
Czw
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaWojewoda przedstawił liczbę radnych w następnej kadencji. Sejmik będzie mniejszy
Komisarz wyborczy_tablica na UW_SG (1)
07.02.2018 | 23:35

Wojewoda przedstawił liczbę radnych w następnej kadencji. Sejmik będzie mniejszy

Zwiększy się liczba radnych w Białych Błotach.

Na zdjęciu: Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał obwieszczenie dotyczące kolejnej kadencji organów stanowiących jednostek samorzadu terytorialnego.

Fot. SG

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ustalił liczbę radnych w organach stanowiących jednostek samorządu terytorialnego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w następnej kadencji. Zmieni się między innymi liczebność sejmiku województwa.

Rada Miasta Bydgoszczy liczyć będzie tak jak dotychczas 31 radnych. Następne pod względem liczebności będą Inowrocław (23) oraz Koronowo, Mogilno, Nakło, Szubin, Świecie, Żnin i Białe Błota, które będą miały po 21 radnych. We wszystkich tych gminach wybory zostaną przeprowadzone  zgodnie z zasadą proporcjonalności. Dotąd było tak jedynie w przypadku miast na prawach powiatu, ale zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego rozwiązanie proporcjonalne zastąpiło jednomandatowe okręgi wyborcze we wszystkich gminach mających powyżej 20 000 mieszkańców.

Szczególna jest sytuacja Białych Błot, które jeszcze w tej kadencji mają 15 radnych. W ub. roku przekroczyły jednak wspomnianą granicę ludnościową, w związku z czym teraz zmienią się i liczba radnych, i sposób przeprowadzania wyborów.  Z tego samego powodu w grudniu zastępca wójta Jan Czekajewski mógł powołać drugiego zastępcę wójta.

W sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zasiądzie 30 radnych, czyli o trzech mniej niż w obecnej kadencji. Jest to spowodowane spadkiem liczby mieszkańców województwa, w którym na koniec roku żyło 1,987 mln osób. Zgodnie z przepisami w województwach do 2 mln mieszkańców wybieranych jest 30 radnych, a trzech kolejnych radnych przypada na każde kolejne 500 tys. mieszkańców. Nowego podziału na okręgi dokona komisarz wyborczy.

Wybory samorządowe w 2018 roku mają odbyć się 21 lub 28 października albo 4 listopada.


Powiązane treści