Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 12 • L 12
16C
Czw
15C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWojewodowie porozumieli się w sprawie przyszłości regionu wodnego Dolnej Wisły [ZDJĘCIA]
DSCF2433 (Copy)
25.04.2017 | 15:21

Wojewodowie porozumieli się w sprawie przyszłości regionu wodnego Dolnej Wisły [ZDJĘCIA]

To bardzo ważne porozumienie dla regionów przez które przepływa Wisła.

Na zdjęciu: Wojewodowie podpisują porozumienie.

Fot. Stanisław Gazda

 25 kwietnia 2017 r. w Sali Konferencyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy miała miejsce uroczystość podpisania „Porozumienia o współpracy wojewodów na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu wodnego Dolnej Wisły”.

Porozumienie zawarte zostało między wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem, wojewodą mazowieckim Zdzisławem Sipierą, wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem oraz wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim.

W uroczystości wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Jerzy Materna oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sebastian Chwałek.

To jest wyjątkowa chwila dla województwa kujawsko-pomorskiego, ale także dla sąsiadującym z nim województw przez które także przepływa rzeka Wisła. Po wielu miesiącach współpracy z wojewodami tych województw podpisujemy dziś ważne porozumienie, które będzie decydowało o przyszłości dróg wodnych na terenie naszych regionów – powiedział wojewoda kujawsko-pomorski.

Strony porozumienia wyraziły wolę współdziałania na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu wodnego Dolnej Wisły poprzez podejmowanie działań wspierających: rozwój żeglugi śródlądowej w regionie wodnym Dolnej Wisły; realizację przedsięwzięć hydrotechnicznych na rzece Wiśle, w tym m.in. budowę stopni wodnych; rozwój gospodarczy obszaru Dolnej Wisły; rewitalizację stref nadrzecznych rzeki Wisły; identyfikację i eliminację wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń dla regionu wodnego Dolnej Wisły; ochronę przyrody obszaru Dolnej Wisły; kultywowanie oraz ochronę dziedzictwa kulturowego rzeki Wisły; promocję przedsięwzięć kulturalnych, artystycznych oraz sportowych organizowanych w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły.

Współpraca wojewodów polegała  będzie w szczególności na: uzgodnieniu wspólnych działań dotyczących rozwoju żeglugi śródlądowej w rejonie wodnym Dolnej Wisły, w tym rozwoju europejskich dróg wodnych E70 i E40; uzgodnieniu wspólnych inicjatyw na rzecz realizacji przedsięwzięć hydrotechnicznych, w tym przedsięwzięć polegających na budowie stopni wodnych; uzgodnieniu wspólnych działań na rzecz szeroko rozumianej rewitalizacji stref nadbrzeżnych rzeki Wisły; współdziałaniu w celu eliminacji potencjalnych zagrożeń występujących na obszarze rejonu wodnego Dolnej Wisły; przedstawianiu właściwym do tego organom wspólnie ustalonych propozycji rozwiązywania problemów związanych z realizacją celów polityki Rady Ministrów dotyczącej Dolnej Wisły; współpracy i wymianie informacji z jednostkami samorządu terytorialnego oraz organizacjami społecznymi, które zainteresowane są działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu wodnego Dolnej Wisły; wymianie informacji oraz upowszechnianiu rozwiązań innowacyjnych dotyczących wskazanego w  porozumieniu obszaru działania; współdziałaniu na rzecz wzmocnienia powiązań kooperacyjnych przedsiębiorców działających na rzecz szeroko rozumianej rewitalizacji Dolnej Wisły, w tym klastrów branżowych; uzgodnieniu wspólnych inicjatyw promujących ochronę dziedzictwa kulturowego rzeki Wisły, przedsięwzięć kulturalnych, artystycznych oraz sportowych organizowanych w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły, jak również współdziałaniu w powyższym zakresie.

Zdaniem  prof. Zygmunta Babińskiego z UKW, należy mocno zabrać się za regulację Wisły, przywracając jej żeglowność kontynuując kasadową zabudowę Wisły. A w czym dzisiejsze porozumienie wojewodów może pomóc Wiśle?

Dziś w Bydgoszczy spotkały się osoby najbardziej kompetentne, jeżeli chodzi o przebieg Wisły w Polsce środkowej i północnej. Wierzę, że problem Wisły rzeczywiście ruszy z miejsca – powiedział ekspert.


Powiązane treści