Bydgoszcz
-1C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H -1 • L -2
-0C
Czw
1C
Pt
3C
Sob
5C
Nd
3C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWojewództwo otrzyma duże pieniądze na drogi gminne. Niebawem rozpisanie konkursów
Mikołaj Bogdanowicz, Adrian Mól - konferencja prasowa K-PUW_SF
22.03.2018 | 12:19

Województwo otrzyma duże pieniądze na drogi gminne. Niebawem rozpisanie konkursów

Gminy będą mogły aplikować o środki finansowe poprzez starty w konkursach.

Na zdjęciu: O decyzji poinformował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Fot. Szymon Fiałkowski

30,5 mln zł – tyle pieniędzy otrzyma nasze województwo na budowę dróg lokalnych. O tej decyzji poinformował na krótkiej konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który we wtorek uczestniczył w naradzie wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim oraz przedstawicielami resortu spraw wewnętrznych.

Przydzielona województwu suma (łącznie to 30 537 820 zł) to około 6% z całej puli. Ogółem rząd przeznaczył na ten cel blisko pół miliarda złotych. – Premier obiecał, że problemem i tematem dróg lokalnych na pewno się zajmie – mówił podczas konferencji wojewoda Bogdanowicz.

Środki będą rozdzielone w drodze konkursu. Niebawem województwo ma takowe rozpisać. Promowane mają być trzy typy projektów: poprawa infrastruktury drogowej wzmacniająca przedsiębiorców, powiązanie lokalnych ośrodków gospodarczych z regionalnymi i krajowymi poprzez budowę lub modernizację dróg gminnych i powiatowych oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach lokalnych. W konkursach nie będą mogły uczestniczyć te projekty, które mają dofinansowanie ze środków unijnych lub były zgłoszone wcześniej do programu rozbudowy sieci dróg gminnych i powiatowych. Kluczowe znaczenie będą miały też dochody poszczególnych gmin z podatków. Te gminy, które uzyskują wysokie przychody, będą mogły liczyć na 60% dofinansowania, zaś te o niższych przychodach – nawet do 80%.

Czas wykonania zadań też ma znaczenie – mówi Mikołaj Bogdanowicz. Jak zaznaczył, całość realizacji ma być rozliczona jeszcze w tym roku.


Powiązane treści