Bydgoszcz
3C
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 4 • L 2
11C
Sr
16C
Czw
16C
Pt
10C
Sob
10C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWojna robotów miniSUMO na UTP [ZDJĘCIA]
DSC_0013 (Copy)
27.04.2017 | 14:37

Wojna robotów miniSUMO na UTP [ZDJĘCIA]

Impreza gwarantowała nie tylko ogromne emocje i dobrą zabawę, ale także możliwość podziwiania konstruktorsko – inżynierskich talentów młodych uczestników konkursu.

Na zdjęciu: Do walki gotowe!

Fot. Stanisław Gazda

Już po raz dziesiąty wielbiciele budowy mini-maszyn  mogli wziąć udział w tradycyjnej już Wojnie Robotów miniSUMO zorganizowanej przez Wydział Inżynierii Mechanicznej wraz z Wydziałem Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.  Ostateczna walka odbyła się dzisiaj  27 kwietnia w Auditorium Novum UTP.

Konkurs, który zainicjowano w lutym,  adresowany był  do uczniów szkół ponadpodstawowych i placówek pozaszkolnych. W ramach konkursu zespoły uczniów miały za zadanie zbudowanie robotów miniSumo. Ta kategoria robotów, to półkilogramowe, autonomiczne pojazdy, których celem były lokalizacja przeciwnika i zepchnięcie go z ringu.

Opiekun z ramienia szkoły mógł  rejestrować zespoły 1-7 osobowe. Do tej edycji konkursu zarejestrowały się 104 drużyny. Do bezpośredniej rywalizacji stanęło ich 86. Wcześniej zespoły otrzymały zestawy do budowy robotów, sponsorowane m.in. przez firmy: SLICAN, PESA, SiMS, Akademia Wynalazców i Asseco Poland. W skład zestawów wchodziły: nowe płytki elektronicznego sterowania robotem wraz z oprogramowaniem, komplety czujników podłoża i odległości. Czas na przygotowanie robota miniSUMO był pomiędzy inauguracją konkursu a zawodami.

Wojna robotów miniSUMO na UTP rokrocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych pasjonatów robotyki. Do tej pory w konkursie udział wzięło 81 szkół z 25 miejscowości z różnych regionów Polski, co daje 2500 uczestników rywalizujących w 714 zespołach. Ideą konkursu jest zainteresowanie młodzieży nauką i techniką, rozwijanie w nich umiejętności technicznych poprzez zaprojektowanie w pełni autonomicznych robotów i dostosowaniu ich do tytułowej „Wojny Robotów”.

Na UTP tradycyjnie odbyły się: rozgrywki grupowe, półfinały, finały. Zwycięzcy otrzymali  atrakcyjne nagrody. Impreza gwarantowała nie tylko ogromne emocje i dobrą zabawę, ale także możliwość podziwiania konstruktorsko – inżynierskich talentów młodych uczestników konkursu.


Powiązane treści