Wojsko wzywa? Ile osób rzeczywiście zostanie skierowanych na ćwiczenia?
Dodano: 08.12.2022 | 12:19Na zdjęciu: Przedstawiono plany powołań do wojska na 2023 rok.
Fot. st. szer. Anna Wolska
W ostatnich dniach pojawiło się wiele informacji o zbliżających się masowych wezwaniach do wojska. Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło bowiem liczbą osób, które mogą zostać powołane w 2023 roku. Jak sytuacja wygląda w praktyce?
Ustawa o obronie ojczyzny, która weszła w życie w kwietniu tego roku stanowi, że Rada Ministrów określa w rozporządzeniu liczbę osób, które mają zostać powołane do wojska. Zgodnie z niedawno ogłoszonym aktem prawnym, w 2023 roku powołanych może zostać 250 tysięcy osób, z czego 200 tys. stanowić mogą rezerwiści skierowani na ćwiczenia.
Kto zostanie powołany?
- Rozporządzenie, które weszło w życie zakłada, że do zawodowej służby wojskowej powołanych może być do 17 128 osób z nich może być wezwane do czynnej służby w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia.
- Na ćwiczenia wojskowe wyselekcjonowanych może być do 200 tys. żołnierzy rezerwy pasywnej, czyli osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia. W praktyce każdy kto przeszedł kwalifikację wojskową i została mu nadana kategoria wojskowa przechodzi do rezerwy pasywnej.
W tym gronie znajdzie się też 200 osób w ramach kursów na podoficerów i oficerów rezerwy. W ramach tego limitu 800 osób zostanie wybranych z projektu o nazwie „Legia Akademicka”, który dotyczy studentów-ochotników. Dzięki programowi są szkoleni z zakresu teoretycznego w czasie swoich studiów. - Do aktywnej rezerwy powołanych zostanie do 10 tys. żołnierzy rezerwy pełniących służbę na podstawie powołania na czas nieokreślony. Jednorazowo, raz na kwartał na co najmniej 2 dni lub przez 14 dni w czasie wolnym od pracy.
- Do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej powołanych zostanie do 28 580 osób, które nie odbywały dotychczas czynnej służby oraz te przeniesione do rezerwy po kwalifikacji zawodowej. Ci kandydaci nie muszą mieć specjalistycznych kwalifikacji, ale muszą mieć skończone 18 lat.
- 38 tys. żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej zostanie wezwanych do terytorialnej służby wojskowej. Uregulowanie stosunku do służby oznacza, że kandydat był już w wojsku lub przeszedł szkolenie.
Warto jednak zaznaczyć, że wymienione liczby są podane na zasadzie górnej granicy, zatem realna liczba może być mniejsza. Od powołania można się odwołać, ale w razie nieuregulowanego niestawienia się grozi odpowiedzialność karna. Odwołanie nie wstrzymuje wykonalności decyzji.
Ćwiczenia wojskowe są jednodniowe lub krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni lub długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni lub rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.
Co przepisy oznaczają w praktyce?
Wobec licznych publikacji, które w ostatnich dniach pojawiły się na temat powołań do wojska, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji wydało komunikat w celu wyjaśnienia i doprecyzowania.
– W 2023 roku powołania na ćwiczenia wojskowe będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały moblizacyjne. Liczba „do 200 tysięcy” powoływanych na ćwiczenia, w porównaniu z 2022 rokiem, nie zmieniła się i nie oznacza ona bezwzględnej realizacji – zakomunikowało centrum rekrutacji.
Ponadto, wezwanie do WCR nie będzie jednoznaczne z wydaniem decyzji o powołaniu na ćwiczenie. Dopiero po upewnieniu się że wytypowana osoba spełnia warunki powołania, będzie wydawana decyzja o powołaniu na ćwiczenia.
- Jedna niewiadoma mniej. Mateusz Szczepaniak zostaje w Polonii - 21 września 2023
- Browar Osowa Góra zostanie zamknięty. Zostało kilka dni - 21 września 2023
- Dachowanie na S5 pod Bydgoszczą. Są utrudnienia w ruchu - 20 września 2023